Fot: Agata Dyka

Atak grzybów – jak ochronić drewno?

Grzyby domowe mogą w szybkim tempie doprowadzić do degradacji drewna. Grzyby pleśniowe mają z kolei bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Biokorozja drewna to powszechny problem. Jak zabezpieczyć drewno przed grzybami i co zrobić, gdy zaatakuje on nasz dom – radzi Andrzej Wójcik doradca techniczny firmy Altax.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że impregnaty i lakierobejce nie chronią w pełni przed biokorozją. Mimo, iż nie wszyscy producenci umieszczają taką informację na opakowaniu, powinniśmy przed malowaniem bezwzględnie zabezpieczyć drewno za pomocą środków gruntujących. Do więźby dachowej wybierzmy impregnat do drewna konstrukcyjnego – najlepiej taki, który dodatkowo zabezpiecza materiał przed owadami. Do pozostałych powierzchni warto stosować impregnat gruntujący.

Co zrobić jeśli drewno już zostało zaatakowane przez grzyby? Skutecznym rozwiązaniem, pozwalającym trwale usunąć grzyby w bezpieczny sposób jest zastosowanie specjalistycznych środków do zwalczania grzybów pleśniowych i domowych. Niektóre z nich odbarwiają drewno, dlatego warto skorzystać z produktów bezbarwnych dedykowanych do drewna.

Chcąc bezpiecznie usunąć grzyb pleśniowy z drewna należy obficie spryskać preparatem grzybobójczym zaatakowaną powierzchnię. Następnie trzeba odczekać około 24 godzin. Jest to bardzo istotne, ponieważ zbyt wczesne zmywanie może spowodować, że będziemy wdychać żywe zarodniki grzybów. Po tym czasie grzyb usuwamy za pomocą czystej wody (bez użycia detergentów) oraz szczoteczki. Powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia. Warto spryskać drewno dwukrotnie, aby zapobiec kolejnemu wykwitowi .

Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest prewencyjne zabezpieczanie powierzchni.

ZBD/Altax/fot.: nwa.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *