Budma 2012 – fotoreportaż.

Budma 2012Trzeba przyznać, że tegoroczna edycja największych targów budowlanych w Europie Środkowo-Wschodniej była niezwykle udana dla miłośników tradycyjnej architektury, a już na pewno była atrakcyjniejsza niż jej dwie-trzy poprzednie edycje. Wszystko to zdaje się być efektem między innymi wzbogacenia tradycyjnej formuły targów o wydarzenia stref: Wiedza, Inspiracja oraz Doświadczenie.

W ramach ostatniej z wymienionych stref poruszono bardzo ciekawe tematy związane z rewitalizacją budynków zabytkowych. Omawiano współczesne techniki i technologie konserwacji, a także zaprezentowano wybrane prace konserwatorskie i renowacyjne. Miedzy innymi odbyła się prezentacja budowy Zamku Królewskiego w Poznaniu oraz projektu rewitalizacji Starego Rynku. Temat rewitalizacji był tego dnia (26.01) poruszany również na Forum Wiedza, gdzie zwiedzający mogli wysłuchać prelekcji o wybranych elementach prawa ochrony zabytków oraz o obowiązkach właścicieli i zarządców zabytkowych budynków w zakresie planowania, projektowania i realizacji robót konserwatorskich.

Równie ciekawa była debata, która na Forum Doświadczenie odbyła się dzień wcześniej. Pod hasłem „Architekci vs. Deweloperzy” próbowano ustalić, jakie dziś panują relacje pomiędzy wartością architektury, a wartością nieruchomości. Między innymi odbyła się dyskusja o wspólnej odpowiedzialności za wartości tworzone w ramach procesu inwestycyjnego (wszyscy jesteśmy twórcami kultury!) oraz o tym, czy jesteśmy przygotowani do oceny wartości architektury. Poszukiwano także odpowiedzi na pytanie,  jak dziś kodyfikować piękno, harmonię oraz humanizm i czy same przepisy mogą przeciwstawić się szpetocie, ignoranctwu i chaosowi.

Targi to jednak przecież przede wszystkim wystawcy i ich technologie, które w tym roku zaprezentowane zostały na powierzchni przekraczającej 60 000 m2 (1200 firm z 33 krajów!). Nie sposób wymienić wszystkich firm, które mogłyby pomóc nam w procesie budowy domu w stylu dworu. My w najbliższym czasie skupimy się na kilkunastu wybranych, które do rozwoju stylu dworkowego mogą się dziś przyczynić w szczególny sposób.

Fotoreportaż – Sarmata na Budmie!

Łukasz Górka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *