Budujemy bitwę pod Grunwaldem… z klocków Cobi!

Grunwald Cobi 2010

Nie opadły jeszcze emocje związane z obchodami 400. rocznicy bitwy pod Kłuszynem, gdzie rozgromiliśmy wojska moskiewskie, a już za kilka dni czeka nas 600. rocznica bitwy pod Grunwaldem, w której pokonaliśmy Krzyżaków.

Rocznicowe obchody centralne odbywać się będą 15. lipca na polach pod Grunwaldem. Całości programu nie sposób przedstawić w kilku zdaniach, ponieważ uroczystości  te odbić się mają echem w kilkunastu miastach Polski i Litwy. Będą i rekonstrukcje bitwy i prelekcje naukowe. Specjalnie na tę okazję punkrockowy zespół „Armia” nagrał utwór zatytułowany „Jeszcze raz, jeszcze dziś”. Powstały świetne spoty telewizyjne autorstwa Tomasza Bagińskiego, które za pomocą efektów specjalnych wprowadzają nas w mistyczną atmosferę  średniowiecza. Dostępne są one wraz z teledyskiem „Armii” i obszernym programem uroczystości pod adresem grunwald600.pl.

Krzyżacka Zawierucha Jacek Komuda

Grunwald 2010 to walka o pamięć historyczną w każdym calu kultury. Mamy więc do wyboru mroczną powieść Szczepana Twardocha, o której sam Jacek Dukaj napisał:
Wieczny Grunwald nie jest po prostu „powieścią historyczną” – Szczepan Twardoch stworzył tu narrację o losach jednostki i narodu rozpostartą i w przeszłość, i w przyszłość, i wszerz, w życia nieziszczone; roztęcznioną od realizmu faktów historycznych do fantastycznej metafory „ducha narodowego”.
…albo „Krzyżacką zawieruchę”  czyli najnowszą powieść Jacka Komudy, jego literacki hołd dla bitwy pod Grunwaldem. Przekorny, nie lukrowany, żywy do bólu.

Kiedy ojciec rodziny będzie popijał piwo na werandzie i zaczytywał się w kolejnych stronicach którejś z powyższych powieści, dzieci będą mogły zagrać w oficjalną grę karcianą albo zbudować swój własny Grunwald z klocków „Cobi”. Ta polska firma z okazji rocznicy wydała całą serię wiernych realiom historycznym klocków z mnóstwem autentycznych postaci. Mamy więc Władysława Jagiełłę i Wielkiego Mistrza Ulryka, Zawiszę Czarnego, księcia litewskiego, rycerzy przybocznych i wielu, wielu innych. Postaciami obsadzić można Gród Unii, Krzyżacką Twierdzę, most, obóz i inne lokacje tworzące całościowe pole bitwy. Kapitalna zabawa, która w naturalny sposób może uczyć nowe pokolenie historii Polski…

Grunwald klocki Cobi Gród Unia

Dla nastoletnich pociech w drugiej połowie roku wydana zostanie gra komputerowa „Polskie Imperium: Od Krzyżaków do Potopu…”, a dla mam… Hmm. Mamy z pewnością uronią znów niejedną łezkę nad „Krzyżakami” Sienkiewicza.
By podsumować nadchodzące obchody, ciśnie się na usta jedno zdanie: szykuje się prawdziwie budująca rocznica!

Zabawki patriotyczne w sklepie Stylowy Dwór

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *