Budujemy staw przy dworze

Zbuduj dom - staw przy dworzeArtykuły mieszczące się na szesnastu stronach pisma obejmują swym zakresem budowę tegoż od pomysłu aż do realizacji i opatrzone są mnóstwem praktycznych porad. Możemy dowiedzieć się m.in. jak  uszczelnić dno stawu albo jakie rośliny najlepiej będą pasowały do naszego oczka.

Na finał szmerów muszych i ptaszęcej wrzawy
Odezwały się chorem podwójnym dwa stawy,
Jako zaklęte w górach kaukaskich jeziora,
Milczące przez dzień cały, grające z wieczora.
Jeden staw, co toń jasną i brzeg miał piaszczysty,
Modrą piersią jęk wydał cichy, uroczysty;
Drugi staw, z dnem błotnistym i gardzielem mętnym,
Odpowiedział mu krzykiem żałośnie namiętnym;
W obu stawach piały żab niezliczone hordy,
Oba chory zgodzone w dwa wielkie akordy.
Ten fortissimo zabrzmiał, tamten nuci z cicha,
Ten zdaje się wyrzekać, tamten tylko wzdycha;
Tak dwa stawy gadały do siebie przez pola,
Jak grające na przemian dwie arfy Eola.

Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz, Księga VIII

staw przy dworkuJak widać i w „Panu Tadeuszu” znalazł się fragment poświęcony najzwyklejszym stawom. Nie jest to przypadek, ponieważ zbiorniki wodne zaraz po ogrodzie i gospodarstwie pełniły bodaj najważniejszą rolę w wielu historycznych dworach. Decydując się więc na dom w stylu dworu warto zastanowić się nad tym, gdzie i jak moglibyśmy wkomponować i ten element architektury krajobrazu. W najnowszym numerze miesięcznika „Zbuduj dom” (04 2011) tematem przewodnim jest właśnie woda w ogrodzie. Choć temat potraktowany jest całościowo (artykuły omawiają tematykę stawów, oczek wodnych, fontann, kaskad czy zdrojów przyściennych), i miłośnicy architektury dworkowej znajdą tam ciekawe oraz inspirujące treści. Dawniej przy posiadłościach ziemskich budowano głównie duże stawy hodowlane. Dziś warto chociaż symbolicznie nawiązać do tych pięknych, polskich tradycji budując trochę mniejszy i ozdobny, ale łatwiejszy w utrzymaniu zbiornik wodny.

Artykuły mieszczące się na szesnastu stronach pisma obejmują swym zakresem budowę tegoż od pomysłu aż do realizacji i opatrzone są mnóstwem praktycznych porad. Możemy dowiedzieć się m.in. jak  uszczelnić dno stawu albo jakie rośliny najlepiej będą pasowały do naszego oczka. Numer dostępny pod tym linkiem.

Ps. Niestety numer archiwalny dotyczący ogrodów został usunięty ze strony do której linkowaliśmy. Tyczy się to wszystkich numerów archiwalnych pisma starszych więcej niż sześć miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *