Dom przy Jesionowej – Galeria Domów

Ten nieduży projekt wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla tradycyjnej 4-5-osobowej rodziny. Przestronne i zamknięte pomieszczenia strefy dziennej mogą jedynie pomóc w podjęciu decyzji przy jego wyborze.

Przyjrzyjmy się dokładniej projektowi, któremu wcześniej poświęciliśmy już trochę czasu i miejsca w Lekcji Stylu dotyczącej układu funkcjonalnego pomieszczeń dworu polskiego.

Projekt dworku - Dom przy Jesionowej - rzut

Część prywatna budynku to odcięte od części dziennej i komunikacji trzy średniej wielkości pokoje, łazienka oraz mały hol, w którym zaplanowano również wejście na strych. W projekcie przewidziano miejsce na pomieszczenie gospodarcze dostępne z pomieszczenia przedsionka, w którym można zlokalizować kocioł gazowy czy pralkę. Część dzienna, w której tak dawniej, jak i dziś skupiać się winno życie rodzinne, zajmuje trochę większą powierzchnię od prywatnej, dzięki czemu zbliżono się układem pomieszczeń do stylu historycznego. Mamy więc zamkniętą kuchnię z przejściem do jadalni, która w tym miejscu łączy się również z salonem. Wprawdzie dawniej to jadalnia pełniła rolę głównego pomieszczenia we dworze, ale salon zaproponowany  w projekcie „Domu przy Jesionowej” w naturalny i prawidłowy sposób przejął jej funkcje m.in. pozwalając cieszyć się żywym ogniem z narożnie umieszczonego kominka oraz umożliwiając bezpośrednie przejście do ogrodu.
Jedynym elementem, do którego można mieć małe zastrzeżenia, to kąt nachylenia dachu (30 stopni), który dla klasycznego dworu polskiego zaczynał się od około 38 stopni. Element ten można jednak łatwo poprawić, zwiększając nachylenie połaci o 5-10 stopni tak, jak autor „Domu przy Jesionowej” zaproponował w innym projekcie dworu – „Domie przy Jaworowej”.

Projekt dworku - Dom przy Jesionowej

powierzchnia użytkowa 125,1m2

powierzchnia zabudowy 154,4m2

wysokość budynku 6,70m

kubatura 555m3

minimalne wymiary działki 22×18,9m

arch. Paweł Boduch autor

Zobacz ten projekt w naszej bazie!

 

Łukasz Górka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *