Dwór Polski – Misoni

Łatwo zauważyć, iż wybór gotowych projektów drewnianych domów w stylu dworu wśród dużych pracowni pozostawia wiele do życzenia. Fakt ten zmusza zazwyczaj inwestora chcącego wybudować dom w tej technologii do poszukiwań wśród mniejszych pracowni. Idealnym przykładem projektu znalezionego w ten sposób może być Dwór Polski firmy Misoni. Choć słowo „projekt” w tym przypadku to zdecydowanie za mało powiedziane!

Już na pierwszy rzut oka dwór nie wygląda na tak duży, jakim jest faktycznie; jego powierzchnia użytkowa to 221,4m2. Szerokość budynku wynosi niecałe 14 metrów, a długość 10. Tak duża powierzchnia została uzyskana dzięki mansardowej konstrukcji dachu, która prawie do zera niweluje skosy na poddaszu. Dla porównania spójrzmy na projekt „Tercja 3” z pracowni „Domy w Stylu” gdzie przy szerokości prawie 19 metrów i niecałych 12 metrach długości powierzchnia użytkowa z poddaszem mieszkalnym jest zaledwie o 20 metrów większa (244m2). Konstrukcja dachu jest tutaj czterospadowa (kopertowa). Nie potrzeba skomplikowanych obliczeń by wykazać, że powierzchnia zabudowy projektu dworu z pracowni Misoni jest mniejsza o 61 metrów kwadratowych.

Dwór Polski - projekt - parter -Misoni

Rozkład pomieszczeń Dworu Polskiego ściśle nawiązuje do tradycji. Naprzeciwko wejścia przestronny salon(7). W rogu budynku od strony frontu zlokalizowano zamkniętą kuchnię(4) z przejściem do jadalni(6), ta od strony salonu jest do połowy zamknięta (z możliwością całkowitego zamknięcia). Vis-a-vis jadalni, do przeciwległej ściany salonu przylega pomieszczenie gabinetu(8). Tutaj przydałoby się bezpośrednie przejście, którego wykonanie nie powinno również stanowić większych problemów. Poza tym na parterze mamy oczywiście klatkę schodową, hol(3), łazienkę(10), pomieszczenie gospodarcze(11) oraz kotłownię(9), czyli pomieszczenia niezbędne w XXI-wiecznym budynku mieszkalnym. Nowocześniej zaprojektowany rozkład pomieszczeń na piętrze przewiduje cztery pokoje/sypialnie z oddzielnymi garderobami, dwie łazienki (13 i 22) oraz przestronny hol(12). Dwa pokoje doświetlone są tradycyjnymi lukarnami, dwa pozostałe mają wyjście na balkon zlokalizowany centralnie od strony elewacji ogrodowej.

Dwór Polski - projekt - piętro -Misoni

Wspomniałem wcześniej, że słowo „projekt” to w tym przypadku za mało powiedziane. Firma Misoni to nie tylko pracownia projektowa, ale – jak sama deklaruje – również firma usługowa, która może kompleksowo wykonać zarówno wyżej prezentowany jak i każdy inny, również indywidualny projekt. A buduje ona domy w dwóch technologiach, o czym również należy tutaj wspomnieć. Projekt Dworu Polskiego dostępny jest mianowicie w dwóch rodzajach konstrukcji drewnianej. Pierwsza, zwana typem wiejskim to konstrukcja węgłowa. Ściany zewnętrzne parteru są tutaj budowane z ręcznie ciosanych bali o grubości 16 centymetrów i łączone w narożach na tzw. jaskółczy ogon. Druga technologia, zwana typem polskim to konstrukcja sumikowo-łątkowa. Ściany zewnętrzne przy tym rozwiązaniu budowane są z bali o przekroju 7×14 łączonych na podwójne pióro i wpust. Wszystkie elementy są suszone komorowo w suszarniach i dokładnie obrobione maszynowo.

Dwór Polski - typ polski -Misoni

Choć do powyższego projektu można mieć kilka drobnych, stylistycznych uwag (takich jak np. ujednolicenie wielkości okien)  to zdaje się on być ważnym głosem w dyskusji o miejscu dworu w dzisiejszym świecie. Dwór Polski dobitnie udowadnia również, że możliwe jest połączenie kilkusetletniej sztuki budowniczej z XXI-wiecznymi technologiami. Ach, jakże szlachecki ten dwór polski!

Dwór Polski - typ wiejski - Misoni

powierzchnia użytkowa 221,40 m2

www.misoni.com.pl

fot. misoni.com.pl

Łukasz Górka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *