Wizualizacja LK&617, fot. LK&PROJEKT

Dworek polski wyjątkowej urody

W centrum zespołu dworskiego Muzeum Wsi Lubelskiej stoi dwór przywieziony z Żyrzyna. Wybudowany w połowie XVIII wieku budynek jest pod wieloma względami wyjątkowym zabytkiem naszej narodowej architektury.

Malowniczy budynek z wysokim dachem mansardowym krytym gontem urzeka od pierwszego wejrzenia. Dworek z trzech stron posiada kolumnowe ganki zwieńczone łukowym frontonem. To niecodzienne rozwiązanie wiąże się z wyjątkowym układem funkcjonalnym wnętrza, na które składają się… cztery oddzielne apartamenty (izba + alkierz). Dwór wybudowany został w technologii drewnianej, węgłowej i jest tynkowany z obu stron.

Dwór w Żyrzynie, Poczta Polska Elewacja frontowa LK&617, fot. LK&PROJEKT

Gdybym miał się posłużyć w tej recenzji tylko słowem pisanym, zapewne długo zastanawialiby się Państwo, co wspólnego ma przedstawiony wyżej zabytek z przytoczonym projektem omawianego domu jednorodzinnego. Podpiwniczony, parterowy z poddaszem użytkowym LK&617 zaprojektowany został w zupełnie odmiennej technologii. Budynek murowany z pustaków ceramicznych, z wylewanym stropem i wentylacją mechaniczną z rekuperacją nijak ma się do dworu z Żyrzyna. Jego nowoczesne wnętrze w stu procentach dostosowane zostało do potrzeb współczesnego człowieka. W projekcie przewidziano siłownię, pokój dzienny połączony z jadalnią i otwartą kuchnią, dwie łazienki i wiele innych elementów, o których w połowie XVIII wieku nikomu nawet się nie śniło.

Rzut parteru LK&617, fot. LK&PROJEKT Rzut piętra LK&617, fot. LK&PROJEKT

Na szczęście mogę w tej recenzji przedstawić również obrazy omawianego projektu. Już na pierwszy rzut oka widać, że dwór z Żyrzyna niewątpliwie zainspirował twórcę projektu LK&617. Mansardowy, wysoki dach z barokową lukarną, kolumny ganku zwieńczone podobnym, łukowym frontonem i symetryczne okna z okiennicami oddają bardzo wiele z ducha pierwowzoru. Ten przeznaczony dla czteroosobowej rodziny budynek dzielący z dworem w Żyrzynie zaledwie tych kilka elementów elewacji frontowej, dzieli tak naprawdę coś więcej. To zachwyt nad naszą narodową architekturą!

Wizualizacja LK&617, fot. LK&PROJEKT

powierzchnia użytkowa 176,48m2
powierzchnia zabudowy 138,40m2
wysokość budynku 9,00m
kubatura 720,00m3
minimalne wymiary działki 21,1×19,05m
mgr inż. arch. Leszek Kalandyk autor
LK&PROJEKT Sp. z o.o., Kraków, ul. Wiśniowa 16/71

Zobacz ten projekt w naszej bazie!

Zobacz ten projekt w wersji z garażem.

Bibliografia:
1.    Muzeum Wsi Lubelskiej, www.skansen.lublin.pl
2.    http://www.budujemydwor.pl/dwor-polski-w-malarstwie/77-dwor-polski-na-znaczkach-pocztowych

Łukasz Górka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *