Dworek z serialu Wojenne Dziewczyny – co to za dom?

Wiosną bieżącego roku serial „Wojenne Dziewczyny” przyciągał co tydzień przed telewizory średnio 2,60 mln widzów. Nie będę ukrywać, że również i ja znajdowałem się w tej grupie. Choć przed ekran telewizora pierwotnie ściągnęły mnie zapowiedzi, że produkcja będzie nowym „Czasem honoru”, szybko jednym z głównych powodów dla których śledziłem losy głównych bohaterek stał się… dom rodzinny jednej z nich – Irki, który znajdował się w serialowym Klarysewie. Muszę przyznać, że ta urocza, choć trochę zaniedbana willa, która przez cały serial statystowała bohaterkom, na długo zapadła mi w pamięć. Co to za dom? Jaka jest jego prawdziwa historia?

Materiały prasowe
Wnętrze domu, Materiały prasowe

Nim zacznę szukać odpowiedzi na powyższe pytania zatrzymam się na chwilę przy samej fabule. Inspiracją dla twórców serialu był jeden z największych książkowych bestsellerów ostatnich lat – „Dziewczyny wojenne” Łukasza Modelskiego. Książka przedstawiała wojenne losy jedenastu kobiet (w tym Jadwigi Piłsudskiej, Lidii Lwow czy Haliny Witting). Sam serial opowiada już jednak o losach fikcyjnych dziewczyn wywodzących się z trzech odmiennych światów: o Irce – studentce chemii z inteligenckiej rodziny, Marysi – bogatej Żydówce oraz Ewce – złodziejce z Czerniakowa. Losy bohaterek połączyła II wojna światowa, a dokładniej niemiecka okupacja i to o niej w rzeczy samej jest ten serial.

Wojenne dziewczyny, odcinek 1
Wojenne dziewczyny, odcinek 1

Powróćmy jednak do naszego kluczowego pytania. Zdjęcie willi w scenie z pierwszego odcinka serialu, które opublikowaliśmy w marcu na naszym profilu facebook cieszyło się dużą popularnością. Pytaliście, co to za dom i gdzie się znajduje. Nasze portalowe śledztwo przyniosło odpowiedź! Serialowa willa znajduje się w Konstancinie przy ul. Piotra Skargi. Historia domu sięga czasów dwudziestolecia międzywojennego i związana jest z dziejami rodziny Wedlów, a dokładniej z Janem – trzecim i ostatnim właścicielem najsłynniejszej polskiej fabryki czekolady.

„Dworek w lesie”, bo tak nazywano dom przed wojną, został wybudowany na zlecenie Jana Wedla jako prezent dla jego przyszłej małżonki, Michaliny Czerneckiej. Budowa domu rozpoczęła się w 1928 roku i była prowadzona na podstawie projektu wykonanego przez cenionego architekta Zdzisława Mączeńskiego. W projekcie połączono styl dworkowy z modernistycznym przykrywając przysadzistą, zgeometryzowaną bryłę domu tradycyjnym, łamanym, polskim dachem. Dom przed wojną tętnił życiem i był odwiedzany przez wiele ówczesnych osobistości, a podwieczorki u pani Czerneckiej były ważną częścią życia towarzyskiego Konstancina. Wśród odwiedzających brakowało tylko… krewnych Jana Wedla, którzy w ten sposób dawali wyraz braku akceptacji dla jego związku z Michaliną.

Stefan Norblin, portret Jana Wedla, lata 30. XX w., Muzeum Narodowe w Warszawie.
Stefan Norblin, portret Jana Wedla, lata 30. XX w., Muzeum Narodowe w Warszawie.

W czasie wojny willa została zajęta przez Niemców, a po 1945 r. przeszła w państwowe ręce. Dworek zamieniono na szpital sanatoryjny i nadano mu nazwę „Willa Fraszka”. Okres współczesny to piętnastoletnia walka rodziny Wedlów o odzyskanie nieruchomości. Walka zakończona teoretycznym sukcesem w 2008 roku. Serial „Wojenne Dziewczyny” nie był pierwszą produkcją filmową, która była kręcona w tym miejscu. W 2004 roku dom posłużył jako plener w serialu „Pensjonat pod różą”, co uważni widzowie szybko zauważyli. Przez długi okres czasu przyszłość willi stała pod dużym znakiem zapytania. W czerwcu bieżącego roku, kiedy wszystkie aspekty prawne związane z nieruchomością zostały wyjaśnione dom został wystawiony na sprzedaż. Czy znajdzie nowego, godnego swojej historii właściciela? I czy „zagra” jeszcze w „Wojennych Dziewczynach”? Czas pokaże.

***

Prócz zaprezentowanego „Dworku w lesie” w omawianym serialu pojawiał się cyklicznie jeszcze jeden, prawdziwy dwór. Fabularnie również w szczególny sposób związany z losami serialowej Irki Szczęsnej, którą przez cały czas zżerała tęsknota i niepokój o los jej narzeczonego, porucznika Kamila Brodzkiego. Młodzi, zaręczeni na kilka miesięcy przed wybuchem wojny, od czasu jej rozpoczęcia nie mieli ze sobą żadnego kontaktu. Zaręczyny odbyły się na hucznym przyjęciu, w malowniczej scenerii przed dworem polskim i powracały w retrospekcjach przez wszystkie odcinki pierwszego sezonu serialu. Dwór ten w rzeczywistości znajduje się w Oborach, zaledwie kilka kilometrów od Konstancina.

Dwór w Oborach, Wojenne dziewczyny, odcinek 1
Dwór w Oborach, Wojenne dziewczyny, odcinek 1

O samym dworze nie będę się szerzej rozpisywał, ponieważ pisałem o nim kilka lat temu, przy okazji omawiania jego „roli” w filmie „Panny i Wdowy” [artykuł dostępny w tym miejscu]. Dopowiem tylko kilka ciekawostek z historii najnowszej budynku. Większość ludzi słusznie kojarzy dwór w Oborach ze Związkiem Literatów Polskich i ich Domem Pracy Twórczej im. Bolesława Prusa, który miał w nim swoją siedzibę. Sytuacja ta zmieniła się w 2015 roku, kiedy to na drodze reprywatyzacji budynek powrócił do prawowitej właścicielki – pani Teresy Łatyńskiej, z domu Potulickiej. Historia jej życia w przepiękny sposób wpisuje się w karty historii „wojennych” dziewczyn. Pani Teresa podczas Powstania Warszawskiego walczyła w batalionie harcerskim „Wigry”. Była sanitariuszką na Starym Mieście, a potem w Śródmieściu na Królewskiej. Przed wojną nasza bohaterka mieszkała właśnie w Oborach, w majątku swoich rodziców. Z konspiracją pierwszy raz zetknęła się w… Konstancinie, a czynnie trafiła do niej już w 1942 roku. Później były szkolenia sanitarne, łączności, czołgania się po krzakach i ćwiczenia w lasach pod Warszawą… Brzmi znajomo, prawda? Ale to już nie serial „Wojenne Dziewczyny”! To prawdziwe losy pani Teresy, które zachowały się w archiwum historii mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

Serial „Wojenne Dziewczyny” jest już dostępny na DVD! -> http://bit.ly/2wVknHi

Książka Łukasza Modelskiego dostępna jest w tym miejscu -> http://bit.ly/2w0Bwvk

 

Bibliografia:
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/hity-wiosny-w-telewizji-wojenne-dziewczyny-i-milionerzy-
www.facebook.com/zabytkikonstancina
https://www.ihouse.pl/dom-sprzedaz-konstancin-jeziorna-piotra-skargi/19270750
http://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/teresa-latynska,827.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *