Dwory odbudowane – cz.2

Jak powstała Rzeczpospolita po 123 latach nieistnienia, tak powstają dziś dwory z ruin! Już tradycyjnie w dniu Święta Niepodległości przybliżamy historie budynków ocalonych od niebytu.

Dwór Słupia

Budynek przedstawiony na naszym zdjęciu tytułowym (fot. Kamil Nadrowski, facebook.com/dworslupia) jeszcze w 2011 roku był w stanie ruiny. Na szczęście ówczesny właściciel – starostwo bełchatowskie znalazło inwestora, który postanowił odrestaurować dwór. Budynek pochodzi z 1925 roku, jego powojenna historia podobna jest do setek innych. Przejęty w 1945 roku przez PGR zaczął podupadać. W latach komunizmu służył jeszcze jako ośrodek wczasowo-wypoczynkowy i… zakład psychiatryczny. Po jego zamknięciu budynek zaczął popadać w ruinę. Pierwotnie samorząd powiatu sam chciał odrestaurować dworek i stworzyć w nim centrum turystyki i edukacji ekologicznej, jednak inwestycja ta okazała się zbyt kosztowna. Na szczęście znalazł się inwestor, który odkupując obiekt za 321 tys. zł pod okiem konserwatora zabytków przywrócił mu dawny wygląd. Przy dworku znajduje się również zabytkowy park.

Dwór w Radoniach

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie internetowej poświęconej omawianemu obiektowi, ten murowany i kryty gontem, klasycystyczny budynek z 1. połowy XIX w. – próbowano odbudować trzykrotnie: w 1971, 1981 i 2001 roku, i dopiero ta ostatnia próba kończy się sukcesem. W 2010 roku, po dziewięciu latach intensywnego remontu zrujnowany dwór powraca do swej dawnej świetności i nowi właściciele dostają pozwolenie na użytkowanie. Po raz pierwszy od 60-ciu lat budynek zaczyna ponownie funkcjonować jako dom rodzinny. Na wspomnianej stronie właściciele przedstawiają obszerną wzruszającą historię obiektu. Polecamy!

Dwór w Ustkowie

Na koniec historia budynku, który cały czas jest w fazie rekonstrukcji. Dwór w Ustkowie również został podniesiony z ruin. Zbudowany pod koniec XVIII wieku budynek pamięta jeszcze czasy I Rzeczpospolitej! Aktualnie budynek jest w stanie surowym z nowym dachem, na którym zachowano historyczną dachówkę. Nowy właściciel podjąwszy się odbudowy budynku chciałby docelowo stworzyć w nim pensjonat razem z muzeum. Redakcja portalu Budujemy Dwór życzy właścicielowi wytrwałości w dążeniu do upragnionego celu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *