Dwory w pożodze i Edward Woyniłłowicz

dorzeczyNajnowszy numer Historii Do Rzeczy przynosi nam ciekawy artykuł przypominający o dramacie polskiego ziemiaństwa na Ukrainie w latach 1917-1918. Temat poruszony został przez Tomasza Stańczyka w kresowym cyklu artykułów. Autor w tekście przeplata fragmenty „Pożogi” Zofii Kossak-Szczuckiej  z innymi wspomnieniowymi tekstami tamtych dramatycznych wydarzeń.

Wspomniany numer miesięcznika zasłużył na naszą uwagę również dzięki swojemu tematowi numeru. Czy Moskwa w 1612 roku mogła być nasza? Piotr Zychowicz, redaktor naczelny pisma snuje rozważania o tym co by było gdyby Polacy i Litwini przyłączyli wtedy do swojego państwa Moskowię tworząc prawdziwe imperium. Blok tekstów przynosi wiele ciekawych informacji o wydarzeniach tamtych dni. Redakcji gratulujemy okładki, która w sarmackim stylu nawiązuje do słynnego zdjęcia z czasów II wojny światowej przedstawiającego amerykańskich żołnierzy na Iwo Jimie.

Najnowsza Historia Do Rzeczy dostępna jest pod tym linkiem.

sieciKolejnym pismem po które warto sięgnąć w tym miesiącu są oczywiście Sieci Historii, które tradycyjnie poruszają tematykę naszego ziemiaństwa. Na początek warto jednak przejrzeć artykuły o Żołnierzach Wyklętych, składające się wspólnie na temat przewodni numeru.

W ziemiańskim dziale przedstawiono natomiast sylwetkę obywatela kresów Edwarda Woyniłłowicza. Ten szlachetny ziemianin był patriotą i konserwatywnym politykiem, a może przede wszystkim bardzo pracowitym i życiowo zaradnym człowiekiem. Jest prawdziwym bohaterem Mińska i Białorusi, a dziś toczy się proces o jego… beatyfikację. Polecamy!

Sieci Historii dostępne są pod tym linkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *