II Hubertus Ziemiański na Podzamczu 2016

W sobotę 15 października Fundacja „Folwark Podzamcze” organizuje II Hubertusa Ziemiańskiego na Podzamczu 2016. Wydarzenie odbędzie się we Włoszczowie na terenie dworskiego założenia ogrodowego na Podzamczu, zwanego od hodowanych tam w przeszłości bażantów – Bażanternią.Hubertus jest świętem myśliwych, jeźdźców i leśników. Nazwa pochodzi od ich patrona świętego Huberta. Zgodnie z wielowiekową tradycją w dniu tym organizowane są uroczyste polowania z zachowaniem historycznych wzorców i ceremoniałów. Wśród jeźdźców urządzana jest gonitwa, podczas której ściga się tzw. lisa – jeźdźca z lisią kitą przypiętą do lewego ramienia.

Wydarzenie nawiązuje do tradycji polowań z przełomu XIX i XX wieku organizowanych na Podzamczu przez Stanisława i Sergiusza Niemojewskich. Słynący z zamiłowania do koni i polowań właściciele Włoszczowy – urządzali we Włoszczowie polowania z chartami czyli tzw. parforsy. Na organizowane przez nich łowy zjeżdżali myśliwi i jeźdźcy z całego Królestwa Polskiego. Wśród nich byli m. in. Stefan Libiszowski – późniejszy poseł na sejm IV kadencji w II RP, Leopold Kronenberg – finansista, bankier i działacz społeczny oraz Jan i Edward Reszke – znani śpiewacy operowi.

1-1

Impreza rozpocznie się o godz 11.00 hubertowską mszą polową, po której nastąpi oficjalne otwarcie imprezy, odprawa jeźdźców, bieg myśliwski i gonitwa za lisem. Tegoroczna edycja będzie miała wyjątkowy charakter ze względu na współpracę jaką Fundacja „Folwark Podzamcze” nawiązała z Klubem Charta Polskiego. Podczas II Hubertusa Ziemiańskiego na Podzamczu 2016 odbędą się, zorganizowane przez Klub Charta Polskiego próby pracy smyczy chartów, stanowiące finał Pucharu Polski.

Jeźdźcy, którzy chcą wziąć udział w gonitwie proszeni są o zapisywanie się poprzez formularz lub telefonicznie – 669-314-189

Nasz portal objął nad wydarzeniem patronat medialny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *