Jan Bułhak w Sieci Historii

w_sieci_historii-fratria-20131121-covW grudniowym numerze miesięcznika W Sieci Historii cały ziemiański blok poświęcony został sylwetce Jana Bułhaka. Bułhak z urodzenia był ziemianinem i gospodarzem, był również nestorem polskiej fotografii, założycielem Fotoklubu Wileńskiego, a także współzałożycielem Fotoklubu Polskiego.

W piśmie opublikowano wywiad z wnukiem Jana, Bohdanem Bułhakiem, który przybliża nam sylwetkę swego przodka, wyjaśnia dlaczego Jan został fotografem z… przypadku, a także opowiada o tragicznych losach rodzinnego dworku w Ostaszynie. Szczególnie za serce chwytają współczesne relacje mieszkańców pamiętających jeszcze majątek Bułhaków z czasów przedwojennych:

Opowiadał [mieszkaniec], gdzie znajdował się sad, gdzie było gumno, gdzie były różne urządzenia dworskie, gdzie był staw, gdzie mostek, i na końcu powiedział tak: „Pan sobie nie wyobraża, jak tu kiedyś było pięknie”. A trzeba zaznaczyć, że gdy to mówił, na miejscu dworu znajdowała się gnojownia, sad nie istniał, a z samego dworu nie zostało zupełnie nic – tylko zarys fundamentów. Nawet okoliczne lasy zostały wycięte. Stawy zaś prawie wyschły. I ten stary zamyślony człowiek, który mówi „Pan sobie nie wyobraża, jak tu kiedyś było pięknie”.

W kolejnym artykule autorstwa Joanny Puchalskiej poznajemy Czombrów z perspektywy małego Janka. W Czombrowie mieszkała matka chrzestna Bułhaka, siostra jego ojca Walerego – Karolina. Artykuł oparty został na wspomnieniach, które Jan Bułhak pozostawił w swoich pamiętnikach zatytułowanych „Kraj lat dziecinnych”, gdzie oczyma dziecka opisał cały swój świat. Świat do którego przyszło mu tęsknić całe późniejsze życie.

W miesięczniku pojawił się również okolicznościowy cykl artykułów związanych z wigiliami polskimi, który także gorąco polecamy! Miesięcznik W Sieci Historii dostępny jest również w wersji cyfrowej pod tym adresem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *