Juliusz Kossak w serii Skarby kultury i literatury polskiej do nabycia w naszej księgarni.

Na rynku pojawił się nowy album z serii Skarby kultury i literatury polskiej poświęcony Juliuszowi Kossakowi. Dostępna w naszej księgarni książka jest fantastycznym reprintem monografii Kossaka autorstwa Stanisława Witkiewicza. Poniżej prezentujemy fragment wstępu autorstwa Tadeusza Skoczka:

Twórczość Juliusza Kossaka i jego potomków cieszy się do dziś niezwykłą popularnością. Pogodne, złożone z ciepłych kolorów obrazy, zdobiły wnętrza pałaców i dworów, zdobią także dziś współczesne mieszkania wielu koneserów sztuki. A jest to sztuka wyrazista, podkreśla to, co można określić mianem szerokiego rozumienia polskości. (…)

Popularność twórczości Kossaków w Polsce jest z pewnością proporcjonalna do miejsca, jakie zajmują w naszej historii sztuki. Nawet ci, którzy zupełnie sztuką się nie interesowali, urzeczeni legendą Kossaków, dzięki nim w ogóle na sztukę zwrócili uwagę, a ci, którzy nie znali dziejów ojczyzny, na ich dziełach, podobnie jak na obrazach Jana Matejki, mogli poznać czyny swoich przodków.

W naszym albumie prezentujemy najpełniejszą do dziś monografię poświęconą protoplaście artystycznego rodu Kossaków, autorstwa Stanisława Witkiewicza, z 1900 roku (egzemplarz dzieła przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie).


Juliusz Kossak - monografia Stanisława Witkiewicza Juliusz Kossak w serii Skarby kultury i literatury polskiej Juliusz Kossak - wnętrze albumu


Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć. Fot. stylowydwor.pl

Aby w pełni docenić kunszt Juliusza Kossaka na koniec albumu przedstawiamy przykłady jego obrazów, głównie akwarel z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, oraz pocztówki ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie i Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Juliusz Kossak - album

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *