Krótka nauka budownicza dworów…

Krótka nauka budownicza dworów, pałaców, zamków podług nieba i zwyczaju polskiego

Wolumin to wyjątkowy, piękny i specyficzny na tyle, by zrecenzować w pierwszej kolejności.  Bez wątpienia powinien on  trafić w ręce zainteresowanego jeszcze przed rozpoczęciem budowy własnego dworu. „Krótka nauka budownicza dworów, pałaców, zamków podług nieba i zwyczaju polskiego” to swoisty opis techniczny do XVII – wiecznego projektu.

„Dom dobrze, umiejętnie, pięknie zbudowany, iż jest między pierwszymi wygodami wczesnego (wygodnego) życia; dlatego słusznie każdy podług stanu swego i dostatku miałby się starać, aby go mógł mieć, jak najpiękniejszy.” – czytamy już na początku. I trudno się nie zgodzić.

Ekskluzywne, oprawione w skórę wydanie tekstu z 2009. roku podzielone zostało na dwie części. Pierwsza to dokładny reprint wydanego w roku 1659. tekstu, którego oryginał znajduje się obecnie w zamku w Kórniku. Część druga to ta sama treść przystosowana do  potrzeb współczesnego czytelnika. Autor opisuje kolejno styl, formę, architekturę, materiały oraz poszczególne elementy dworu od fundamentów aż po dach. Nieco mniej uwagi anonimowy autor, o którym wiadomo tylko, że skończył naukę budowniczą, poświęca pałacom i zamkom. Dzieło zamyka optymistyczna konkluzja, która stanowi dla mnie silną motywację, do tworzenia niniejszego portalu:

„(…) Zawiram (zamykam) małą pracę voto et apprecatione (życzeniem i prośbą) i uprzejmą ku ojczyźnie życzliwością, aby za przywróceniem pożądanego pokoju te pacis artes (sztuki pokoju) powróciły do nas. I cokolwiek wojna (która wszystko psuje i niszczy) zrujnowała i zepsowała, to wszystko luby i bezpieczny pokój naprawił, a jako ex ruinie lepsze, niż były, wstawają budynki, tak post tot vastationes (po tylu zniszczeniach) zakwitnęła Polska maioribus architecturae ornamentis (większymi ozdobami architektury), niż je przedtem miała.”

Krótka nauka w sklepie Stylowy Dwór

oprawa: twarda

stron: 62

format: 21×29,5

rok: 2009

reprint: 1659

Graf_ika: wydawnictwo

anonim: autor

Krótka nauka budownicza dworów, pałaców, zamków podług nieba i zwyczaju polskiego: tytuł

www.graf-ika.pl

Krótka nauka budownicza dworów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *