Kwartalnik Sarmacki 1(3)/2013 w sieci!

Kwartalnik Sarmacki

Na początku marca ukazał się trzeci numer Kwartalnika Sarmackiego (1/2013). W artykule „z okładki” Jakub Witczak odpowiada na pytanie czy Stanisław August był reformatorem czy grabarzem Polski. Publicystycznie poruszono między innymi temat filmowego obrazu potopu szwedzkiego oraz sarmatyzmu Jacka Kowalskiego.Tradycyjnie pojawił się w numerze również duży blok historyczny i po raz pierwszy… opowiadanie. Całość kończy felieton naszego naczelnego.

Posłuchajcie…

SHIREOWO

Koniec końców doczekaliśmy premiery „Hobbita”! Zapewne w tym momencie zaczęli się Państwo zastanawiać, jaki wspólny mianownik mógł połączyć ekranizację książki Tolkiena z tematyką naszego kwartalnika, więc już wyjaśniam – jak zasugerował tygodnik „W Sieci” (4/2012) — DZIELNI POLACY TO HOBBICI EUROPY!

Doskonale pamiętam, jak w 2001 roku oglądając początek pierwszej części „Władcy Pierścieni”, a dokładnie scenę przyjazdu Gandalfa do Shire oczyma wyobraźni ujrzałem scenę z początku „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy, który swoją premierę miał zaledwie dwa lata wcześniej. Scenę jakże podobną, w której Tadeusz na wzór Gandalfa przyjeżdża powozem do Soplicowa. Choć uwzględniając chronologię powstania obu filmów należy raczej powiedzieć, że to Czarodziej na wzór młodego Tadeusza zajechał do Shire. Obie sceny w podobny sposób ukazały sielskość domostwa oraz nostalgię towarzyszącą powrotowi do rodzinnego domu/domu starego przyjaciela. Analogia ta faktycznie w jakiś magiczny sposób złączyła wtedy mój ukochany świat Śródziemia, który, jak mawiał Tolkien, w swoim zamyśle miał stanowić swoistą mitologię dla Jego rodaków z drugim ukochanym światem – Rzeczpospolitą szlachecką, której obraz w swoim poemacie zachował na wieki wieków Adam Mickiewicz.

Cały felieton dostępny jest Kwartalniku Sarmackim pod tym linkiem.

Kwartalnik Sarmacki nr 1(3)/2013

Ps. Polecamy również nowy serwis internetowy omawianego periodyku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *