Manifestacja polityczna architektury – przegląd prasy

W Sieci Historii24 października ukazał się 6. numer miesięcznika W Sieci Historii. W tym miesiącu redakcja poświęciła tematyce ziemiaństwa aż dziesięć stron, na których zmieściła cztery artykuły!

Pierwszy, Wygnańcy z ziemi Agnieszki Łuczak przybliża czytelnikom zawiłe losy mieszkańców dworów po wybuchu II Wojny Światowej. O ile niewyobrażalna gehenna ziemian mieszkających na Kresach pod okupacją sowiecką jest dziś znana dzięki wielu publikacjom, o tyle losy ziemian znajdujących się pod okupacją III Rzeszy już niekoniecznie. Cieszy więc to, że we wspomnianym artykule pani Łuczak skupiła się głównie na tych drugich, wszak i tych ludzi spotkał okrutny los. Poznajemy go między innymi na przykładzie wysiedlenia Zofii Prus-Głowackiej z dworu w Manieczkach.

O roli Bernardynów w tysiącletniej historii Polski, o naszej narodowej epopei i pierwowzorze księdza Robaka opowie nam Joanna Puchalska w tekście Pijmy zdrowie Robaka!, a Damian Sitkiewicz przedstawi nam sylwetkę Jakuba hr. Potockiego, wielkiego społecznika, arystokraty i jednego z najbogatszych obywateli II Rzeczpospolitej. Artykuł poświęcony głównie działalności społecznej i charytatywnej na przykładzie hr. Potockiego pokazuje nam jak ogromna przepaść dzieli niestety elity II Rzeczpospolitej od naszych  dzisiejszych „elit”…

Dwór, który znalazł się w lewym, górnym rogu okładki miesięcznika związany jest natomiast z czwartym tekstem. Budynek ten mieści się w Opinogórze, a wybudowany został w… 2008 roku. To nie pomyłka! Budynek został wybudowany dla Muzeum Romantyzmu na podstawie projektu konkursowego z 1907 roku. W naszym przypadku ilustruje artykuł Marcina Schirmera o genezie powstania stylu krajowego. Artykuł w szczególności winien przypaść do gustu czytelnikom naszego portalu, ponieważ bezpośrednio odnosi się do tematyki naszej ukochanej architektury.

Miesięcznik W Sieci Historii dostępny jest również w wersji cyfrowej pod tym adresem.

W Sieci Historii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *