Nowoczesne systemy ogrzewania w zabytkowych dworach

Rynek Instalacyjny 3 2012Dwory i pałace wpisały się przez lata w polski krajobraz i historię. Niegdyś centra życia kulturalnego i społecznego, dekretem PKWN z 6 września 1944 r. ostatecznie zostały odebrano prawowitym właścicielom. Po 1945 r. zabytkowe dwory zamieniano w szkoły, przedszkola, biurowce PGR lub mieszkania komunalne. Wiele z nich, niszczonych wojnami i niedbalstwem, nie przetrwało do dziś, inne, odbudowane lub odrestaurowane, adaptuje się na rezydencje mieszkalne lub obiekty usługowe (hotele, centra konferencyjne). Przed przystąpieniem do takiej inwestycji niezbędne jest przeprowadzenie kalkulacji kosztów eksploatacji obiektu, w tym ogrzewania.

 

Źródłami ciepła we dworach były dawniej kominki, proste piece stalowe lub żeliwne ustawiane w poszczególnych pomieszczeniach, a w późniejszym czasie piece kaflowe, często bogato zdobione. W ocalałych obiektach można spotkać układy centralnego ogrzewania, są to jednak instalacje montowane po drugiej wojnie światowej, oparte na rurach dużych średnic, wykonywane zazwyczaj bez wcześniej przygotowanego projektu. Mimo że w wielu przypadkach takie instalacje służą do dziś, ich użytkowanie jest nieekonomiczne, dlatego uzasadniona będzie wymiana instalacji grzewczej na nowoczesną i bardziej oszczędną.

 

 

Nowoczesne systemy ogrzewania w zabytkowych dworach

Powyższym fragmentem dr inż. Artur Dudziak rozpoczął bardzo ciekawy artykuł o nowoczesnych systemach ogrzewania w zabytkowych dworach. Tekst, który opublikowany został w marcowym numerze Rynku Instalacyjnego (3/2012) winien stanowić niezbędną lekturę dla każdego inwestora chcącego zamieszkać w przysłowiowym starym dworku. Polecamy go w zasadzie wszystkim inwestorom zainteresowanym budownictwem przedwojennym.

W tekście odnajdziemy odpowiedź na takie zagadnienia jak np. obliczanie zapotrzebowania na ciepło – dla nowobudowanych domów proste kwestie związane np. z ustaleniem współczynnika przenikania ciepła dla projektowanej stolarki okiennej przy starych, drewnianych oknach dworów wymagają zawsze indywidualnych odpowiedzi. To samo tyczy się w zasadzie wszystkich przegród – drewnianych stropów, drzwi, dachu, etc. Artykuł porusza również kwestie wyboru odpowiedniego źródła ciepła oraz materiału dla naszej instalacji. Dowiemy się między innymi jakie kotły będą pasować do istniejącej piwnicy oraz czym zastąpić współczesny grzejnik, aby spełnić rygorystyczne wymogi wystroju zabytkowych dworskich wnętrz… Kompletny artykuł Nowoczesne systemy ogrzewania w zabytkowych dworach dostępny jest w serwisie internetowym Rynku Instalacyjnego. Polecamy!

 

Rynek Instalacyjny, marzec 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *