O pałacach wiejskich i dworach…

Dwór polski Jakuba Kubickiego

A w zasadzie to „O pałacach wiejskich i dworach z epoki po Stanisławie Auguście i budowniczym królewskim Jakóbie Kubickim”, ponieważ tytuł mówi tutaj w zasadzie wszystko. Książka ta to kolejny po „Krótkiej nauce budowniczej dworów…” reprint traktujący o naszej narodowej architekturze wydany nakładem wydawnictwa Graf_ika.

Oryginał autorstwa Tadeusza Szydłowskiego i Tadeusza Stryjeńskiego wydany został po raz pierwszy  w 1925 roku. O ile wspomniana wcześniej „Krótka nauka budownicza dworów…” to tekst stricte archaiczny, o tyle publikacja o dziełach budowniczego królewskiego Jakuba Kubickiego zdaje się być zdecydowanie bardziej ponadczasowa. Publikacja opisuje w zarysie styl klasycystyczny pochodzący z epoki Stanisława Augusta oraz w szczegółach omawia cztery pałace (w Białaczewie, w Biejscach, w Igołomji i w Pławowicach) oraz dwa dwory (w Witkowicach oraz w Nadzowie).

Tekst opatrzony 40 ilustracjami, na które składają się fotografie, rzuty i rysunki detali architektonicznych. Ta książka to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników historii architektury i dla wszystkich opierających budowę domu na stylu z tej epoki. Książka owa, podobnie jak ta omawiana poprzednio, została oprawiona w prawdziwą skórę i pięknie prezentuje się w domowym księgozbiorze. W zamyśle autorów pozycja ta jednak nie miała się nie tylko ładnie prezentować, ale przede wszystkim dokumentować architekturę jednej z minionych epok, co uzmysławia nam również konkluzja zakończenia: Oszczędzone dotąd szczęśliwie, są nasze dwory otaczane wielkim pietyzmem przez ich obecnych właścicieli, więc można być spokojnym, że w całości przekazane zostaną przyszłym pokoleniom jako cenne dokumenty artystycznej kultury epoki postanisławowskiej.

Na szczęście, mimo wojny światowej oraz destrukcyjnej działalności komunistów dziś z sześciu opisanych w 1925 roku obiektów cztery ostały w stanie dobrym, jeden pałac w stanie dostatecznym i tylko jeden dwór ucierpiał znacznie. Szkoda, że ta statystyka nie przekłada się na całość naszych dworskich zabytków. Jest to jednak temat na zupełnie inny tekst…

Kubicki August w sklepie Stylowy Dwór

oprawa: twarda

stron: 50

format: 21×29,5

rok: 2009

reprint: 1925

Graf_ika: wydawnictwo

Tadeusz Szydłowski i Tadeusz Stryjeński: autor

O pałacach wiejskich i dworach z epoki po Stanisławie Auguście i budowniczym królewskim Jakóbie Kubickim: tytuł

www.graf-ika.pl

Dwór polski Jakuba Kubickiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *