Ogród przy dworze, dworku

Ogród przy dworze - zbuduj domCzęsto dostajemy od Was pytania dotyczące zasad projektowania ogrodów i związanego z nimi bezpośredniego otoczenia dworu. Faktycznie w sieci mamy raptem dwa, trzy artykuły traktujące temat dosyć ogólnie. Z miejsca publikacji tekstu oraz tytułu wpisu słusznie można wywnioskować, że i ja dzisiaj nie poruszę szczegółowych zagadnień związanych z tym tematem. Odpowiem jednak na pytanie naszej czytelniczki odnośnie źródeł prasowych dotyczących ogrodu.

zbuduj dom sierpień 2010Zanim jednak przejdę do meritum sprawy muszę zaznaczyć, że ogród był zaledwie jednym z trzech ważnych elementów otoczenia dawnej siedziby ziemiańskiej. Obok niego równie istotną rolę odgrywały gospodarstwo (i jego zabudowania) oraz stawy.

O ile planowanie ogrodów czy pielęgnacja i dobór roślin oraz drzewek jest tematem dosyć często powracającym na łamach prasy budowlanej o tyle w odniesieniu do historii i tradycji temat planowania ogrodu przy dworze w ostatnim roku pojawił się tylko… raz. O tym jak zaplanować pełne uroku otoczenie współczesnego dworku mogliśmy poczytać w sierpniowym numerze (74) pisma „zbuduj dom”.

Na sześciu stronach czasopisma Anna Skórkowska przedstawia rys historyczny i ewolucję dwóch styli (krajobrazowy i geometryczny), jakie prezentowały dworskie ogrody w jeden styl dworkowy ukształtowany na przełomie XIX/XX wieku. Autorka przedstawia w zrozumiały sposób wiedzę historyczną wraz z praktycznymi poradami, jak ją wykorzystać w nowoprojektowanych ogrodach. Tekst ukoronowany jest zestawieniem około setki roślin, krzewów i drzew, jakimi możemy obsadzić nasz ogród. Od niskich kobierców i kwater kwiatowych poprzez kratki, altany i ogrodzenia po sady i  aleje parkowe! Całość okraszona została licznymi ilustracjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *