Opus 2 - arch. Tomasz Sobieszuk - MTM Styl Sp. z o.o.

Opus 2 – Domy w Stylu

Na pierwszy rzut oka dwór podobny do opisywanej wcześniej „Tercji”, jednak gdy przyjrzymy mu się uważnie, jego bryła jakby się zwęża i wyciąga ku niebu.

Tak, prezentowany projekt, który powstał w tym samym biurze projektowym co wspomniana „Tercja”, jest węższy o 4 metry i wyższy o 60cm.  Zgodnie z zasadami formowania bryły dworu, centralnie na froncie znajduje się  portyk małego porządku, jednak od strony ogrodu..

Dwór polski opus - rzut - Domy w Stylu Dwór polski Opus Domy w Stylu - projekt rzut

 

Właśnie! Zanim przejdziemy do ogrodu, spójrzmy na układ pomieszczeń. Na parterze mamy zamkniętą kuchnię ze spiżarnią, kotłownię, aneks z dwoma pokojami oraz łazienką. Salon  jako najważniejsze pomieszczenie dworu, usytuowany tradycyjnie od strony ogrodu połączony jest tutaj z dodatkowym pomieszczeniem kominkowym. Rzadko spotykane rozwiązanie pozwala nam w ciekawy sposób urządzić gabinet albo domową bibliotekę. Zgrabnie wkomponowana, niestety mała  klatka schodowa może pozwolić nam na dwuetapowe tworzenie inwestycji, a mianowicie wykończenie w pierwszej kolejności parteru, a w późniejszym terminie piętra. Na nim mamy dwa klasyczne pokoje, dużą łazienkę oraz sypialnię z balkonem i… kolejną łazienką. Wygodne rozwiązanie.
Wróćmy  jednak do bryły budynku.  Od strony ogrodu widzimy przepiękny portyk dużego porządku jednoznacznie przywodzący na myśl dwory polskie budowane w latach 1900 – 1939, reprezentujące pierwotny styl dworkowy. Ten neoklasycystyczny dwór ma również bardzo charakterystyczny dla stylu mansardowy dach. Projekt ów to jedna z niewielu współczesnych wizji architektonicznych oddająca z takim rozmachem prawdziwego ducha II Rzeczypospolitej.

Dwór poslki Opus - styl dworkowy

powierzchnia użytkowa 201,40m2

powierzchnia zabudowy 149,50m2

wysokość budynku 8,59m

kubatura 813m3

minimalne wymiary działki 22,29×22,97m

arch. Tomasz Sobieszuk autor

Pracownia projektowa MTM STYL Sp. z o.o., Białystok, ul. Podleśna 4

Zobacz ten projekt w naszej bazie!

 

Łukasz Górka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *