Pałac w Uzarzewie – Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie

Dwór w KoszutachNa podróżniczej trasie Leonarda Durczykiewicza w 1912 roku znalazł się między innymi pałac w Uzarzewie. Leżący na ówczesnych ziemiach powiatu poznańskiego wschodniego i liczący 825 hektarów majątek ziemski, którego częścią był oczywiście pałac należał w tamtym czasie do Józefa Żychlińskiego. Majątek w posiadaniu rodziny znajdował się już od kilku pokoleń, a budynek, który Durczykiewicz uwiecznił na fotografii został wybudowany przez ojca ówczesnego właściciela, również Józefa.

Piętrowy dom wzniesiony został w 1860 roku, a jego projekt oparto na planie prostokąta z płytkim, trójosiowym ryzalitem umiejscowionym od strony frontu i zwieńczonym niewielką attyką. Autorem projektu był Stanisław Hebanowski i to on skomponował całość w stylu eklektycznym. Na fotografiach widoczne są dziś również dwie przybudówki przylegające do opisanej części oraz trzykondygnacyjna wieża, które powstały w późniejszym okresie. Obszerny, otaczający pałac park z trzema przepływowymi jeziorami został zaprojektowany przez Augustyna Denizota (1836-1910) znanego bardziej z takich realizacji jak Zakrzewo, Morownica czy Turew (dawniej Turwia). Dzisiaj na sześciu hektarach tego krajobrazowego parku rośnie około 1000 drzew, spośród których sześć doczekało się miana pomników przyrody.  Uzarzewo do czasu II Wojny Światowej było własnością Józefa Żychlińskiego.

Chwalebne losy większości siedzib ziemiańskich zakończyła brutalnie II Wojna Światowa i nie inaczej było w przypadku pałacu w Uzarzewie. Jednak z dniem 3 listopada 1977 roku dla opisywanej posiadłości los zaczął pisać nowe, piękne karty. To właśnie w dniu Świętego Huberta, patrona myśliwych, z inicjatywy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej w Poznaniu w dawnym dworze rodziny Żychlińskich rozpoczęło swoją działalność muzeum związane z łowiectwem. Od 1982 roku jest ono oddziałem Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Początek kolekcji stanowiły dary wielkopolskich myśliwych. Były to trofea, broń i oporządzenie myśliwskie. Do tego w późniejszym czasie doszły obrazy o tematyce łowieckiej, zabytki z wykopalisk, broń oraz naczynia i narzędzia ilustrujące dzieje myślistwa na naszych ziemiach. Z biegiem czasu ekspozycja podzielona została na trzy części. W Pałacu zgromadzono narzędzia, broń myśliwską, dzieła sztuki, medale i trofea. Podzielono je na tematyczne sale tworząc między innymi gabinet myśliwski, salę broni czy archeologii. W dawnej powozowni (stajnia z 1865 roku) znajduje się dziś kolekcja doktora weterynarii Wiesława Wiszniewskiego, na którą składają się m.in. ptaki związane z łowiectwem. Do budynku byłej stajni w 2004 roku dobudowany został nowy pawilon, którego architektura ściśle nawiązuje do stylu tejże. Ta współczesna realizacja mimo wykorzystania w procesie budowy najnowszych rozwiązań technologicznych tworzy dziś z bryłą stajni harmonijną całość i może być przykładem dla podobnych realizacji. Ostatni budynek powstał dzięki Adamowi Smorawińskiemu, poznańskiemu przedsiębiorcy i myśliwemu. Zaprezentowano w nim ekspozycję trofeów egzotycznych zdobytych przez fundatora osobiście podczas safari w Afryce, wypraw traperskich w Kanadzie, Rosji czy na Alasce. Ekspozycja cały czas uzupełniana jest o nowe trofea.

Myślistwo, polowania i tradycje łowieckie na stałe były wpisane w tradycje oraz codzienne życie dworów i pałaców. Dziś dzięki wizycie w Uzarzewie możemy poczuć tego ducha!

Uzarzewo, fot.L.Durczykiewicz

Uzarzewo, fot.Ł.Górka

Stan budynku: bardzo dobry
Stan parku: bardzo dobry
Dostępność: dostępny

Pałac w innych ujęciach można zobaczyć w naszym albumie na facebooku „Śladami Durczykiewicza – post scriptum”.

Leonard Durczykiewicz w sklepie Stylowy Dwór

Bibliografia:
1. „Dwory polskie w Wielkim Księstwie Poznańskiem”, Leonard Durczykiewicz
2. „Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce”, Marcin Libicki, Piotr Libicki

3.„Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie”, Zdzisław Makarewicz
4. http://www.muzeum-szreniawa.pl

Łukasz Górka

1 myśl w temacie “Pałac w Uzarzewie – Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *