Pałac w Swadzimiu

Pałac w Swadzimiu„Pałac wybudował obecny właściciel przed 2. laty.” – napisał w swoim albumie Leonard Durczykiewicz kończąc opis dotyczący pałacu leżącego w podpoznańskim Swadzimiu. Faktycznie sfotografowany w 1912 roku obiekt został zaprojektowany przez Rogera Sławskiego i wybudowany zaledwie dwa lata wcześniej na zlecenie Leona Plucińskiego. Piętrowy budynek z zamkniętym arkadowym gankiem zwieńczonym tarasem i trójkątnym frontonem wysuniętym ponad płaski dach, zdawał się być odpowiednią wizytówką dla szanowanego właściciela.

Leon Bolesław Pluciński urodził się 9 lutego 1875 roku w rodzinie ziemiańskiej. Był polskim politykiem narodowym, posłem na Sejm w latach 1922-1930 oraz wicemarszałkiem Sejmu w okresie od 1925 do 1927 roku. Ponadto od lipca 1921 do października 1923 roku piastował urząd Komisarza Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Pałac w Swadzimiu rozwijał się razem z Plucińskim. W 1924 roku został rozbudowany według projektu architekta Stanisława Mieczkowskiego o nowe skrzydło wielkości budynku głównego.

Leon Pluciński zmarł w 1935 roku w Swadzimiu. Najmłodszy syn, Stefan (ur. 1908) zginął w katastrofie lotniczej w 1933 roku, najstarszy Kazimierz (ur. 1901 r.) w 1940, a  średni Felicjan (ur. 1903) w 1945 roku. Dwaj ostatni zamordowani zostali przez Rosjan. Przed wojną majątek Plucińskiego należał do jego spadkobierców i liczył 650 hektarów. Dziś pałac w Swadzimiu stoi opuszczony i niszczeje. Park o powierzchni 7 ha również jest zaniedbany.

fot. L. Durczykiewicz

fot. Ł. Górka

Stan budynku: zły
Stan parku: dostateczny (zachowane ok. 7ha)
Dostępność: z zewnątrz

Leonard Durczykiewicz w sklepie Stylowy Dwór

Bibliografia:
1.    „Dwory polskie w Wielkim Księstwie Poznańskiem”, Leonard Durczykiewicz
2.    „Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce”, Marcin Libicki, Piotr Libicki

Łukasz Górka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *