Piece kaflowe w pałacach i dworach Warmii i Mazur – Świat Kominków

Świat Kominków– Po co maluje się piece?
– Bo widzisz, synuś, piec to jakby dusza całego domu, całej chałupy. Stawia się go, jak chałupa już gotowa. Podobnie jak w skrzypeczkach, gdzie też na sam koniec duszę skrzaty ustawiają. I nie cieśle piece robią, ale zduni, wędrujący podobnie jak skrzaty i równie mało gadatliwi. Od pieca ciepło na izbę idzie, tak samo, jak u człeka. Kiedy dusza w nim siedzi, to z nią i życie, i ciepło.

***

Czy branżowe pismo może inspirować czytelników tekstem literackim? Hmm. Jeśli mowa o kominkach, okazuje się, że tak. Chyba tylko dlatego, że świat ognia, pieców i kominków jest już sam w sobie wielce magiczny! Fragment powieści „Poszarpane granie” Wita Szostaka, którym rozpoczęliśmy niniejszy artykuł pochodzi również z 30 (4/2011) numeru kwartalnika „Świat Kominków”. Obszerniejszy fragment książki wydanej w 2004 roku przez Agencję Wydawniczą Runa znalazł swoje miejsce w artykule „Ogniem i piórem”, gdzie opublikowano także wywiad z autorem.

Ogniem i piórem - Świat Kominków 30/2011

Piece kaflowe w pałacach i dworach Warmii i Mazur – Świat Kominków 30/2011

Piece kaflowe w pałacach i dworach Warmii i Mazur – Świat Kominków 30/2011

Nasze zainteresowanie jednak już od pierwszych chwil skupiło się na artykule o piecach kaflowych i kominkach z pałaców i dworów Warmii i Mazur. Panie Jagoda Semków i Weronika Wojnowska oprowadzają nas po dworkach, dworach i pałacach regionu…

Dziś piece kaflowe, które pozostały na swoich historycznych miejscach, w dworach czy pałacach Warmii i Mazur, pochodzą głownie z okresu od połowy XIX wieku do połowy XX wieku.  Przed 1945 rokiem (a nawet jeszcze we wczesnych latach powojennych) istniało ich to znacznie więcej. Sporo było obiektów renesansowych i barokowych, a także klasycystycznych i biedermeierowskich, bardzo wiele neoklasycystycznych i nawiązujących do stylów historycznych, wreszcie secesyjnych i w stylu art deco, a także kopii pieców historycznych, a nawet ludowych pieców mazurskich. [tamże]

W trakcie lektury na ośmiu stronach kwartalnika odwiedzamy między innymi dwór w Porąbkach, dwór w Jełmuniu, pałac w Łężanach oraz pałac w Grazymach. Jak się dowiadujemy, w zaprezentowanych wnętrzach możemy dziś spotkać zarówno bezpretensjonalne proste piece (dwór w Porąbkach), jak i pieczołowicie odrestaurowane zespoły pieców w stylach historycznych wykonanych w fabryce Waltera Wendla w Braniewie w latach 20. XX wieku (pałac w Grazymach). W tekście mamy mnogość podobnych przykładów, które uzupełnia spora ilość cudownych fotografii.

***

W zasadzie ze względu na poruszaną tematykę kwartalnik „Świat Kominków” w zdecydowanej większości poruszanych tematów winien zaskarbić sobie przychylność wszystkich miłośników domowego ogniska i tradycyjnego budownictwa. Tak przywołany numer jak i wszystkie pozostałe!

Pismo do nabycia w salonach Empik.

Piece kaflowe w pałacach i dworach Warmii i Mazur – Świat Kominków 30/2011

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *