Polska arystokracja przed oraz po II wojnie światowej

Arystokracja - Polskie rodyW ostatnim czasie na rynku wydawniczym ukazały się dwie ważne książki o polskiej arystokracji. Pierwsza, wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN, w zwięzły sposób opowiada nam o losach polskiej arystokracji. Druga książka – album skupia się na najnowszych, powojennych losach najznakomitszych polskich rodzin. Co czuli Czartoryscy, Komorowscy, Platerowie, Potoccy, Sapiehowie, Zamoyscy i wielu innych przedstawicieli arystokratycznych rodzin, kiedy zostawiali za swoimi plecami ojczystą ziemię, rodzinne majątki, rodaków? Na to pytanie odpowiedzi możemy poszukiwać we wspomnianej książce oraz filmie „Raj utracony, raj odzyskany”, który dołączono do tej publikacji. Polecamy!

Arystokracja. Polskie rody

Arystokracja - polskie rodyPolska arystokracja – synonim polskości, fundament kultury minionych epok, źródło pięknych tradycji…

Dzieje polskiej arystokracji niezmiennie ciekawią, budzą podziw, intrygują współczesnych. Wiele w nich ważnych wydarzeń, zaskakujących zwrotów, przewrotności ludzi i losu.

Autor niezwykle obrazowo dokumentuje historię znamienitych rodów arystokratycznych, ich siedzib, zbiorów, a także losy przedstawicieli wybranych rodzin. Pasjonująco wyjaśnia proces kształtowania się polskiej arystokracji, zasady przynależności do tej grupy, a także miejsce wybranych rodzin w hierarchii społecznej.
Lektura obowiązkowa dla zainteresowanych genealogią, historią i kulturą Polski.

Arystokracja - polskie rody

W jednej walizce. Polska arystokracja na emigracji w Kanadzie

W jednej walizce. Polska arystokracja na emigracji w Kanadzie Nie tylko bogactwa materialne miały dla arystokracji znaczenie. Tradycja, styl życia, dobieranie małżeństw, kwestia honoru, patriotyzm, to były inne wartości i zostały nam zabrane przez komunę polską i rosyjską. Co jest smutne, że my starzy powoli wymieramy, a młodzież nie zawsze interesuje się historią rodziny. Przez małżeństwa też się to nieraz zatraca i polscy arystokraci zostaną już tylko w książkach.

Antoni hrabia Potocki z Olszy

Książka i dołączony do niej film opowiadają o dziejach przedstawicieli znanych polskich rodów arystokratycznych, zmuszonych do szukania nowej ojczyzny w Kanadzie.

Na okładce książki widnieje dedykacja znakomitej polskiej aktorki, Beaty Tyszkiewicz:

„Tak jak inne narody, powinniśmy być dumni ze swojej arystokracji, z której dziedzictwa materialnego i duchowego korzystamy po dzień dzisiejszy. Książkę tę gorąco polecam”.

W albumie – książce „W jednej walizce” zawarte są fascynujące dzieje ludzi, którzy utraciwszy całe mienie, zabrane nielegalnie przez komunistów, zaczęli życie na emigracji w Kanadzie, trzymając w ręku symboliczną „jedną walizkę”.

Bohaterzy książki pochodzą z rodzin takich jak: Czartoryscy, Czetwertyńscy, Komorowscy, Platerowie, Popielowie, Potoccy, Sapiehowie, Siemieńscy, Tarnowscy, Tyszkiewicze i Zamoyscy.

Film dokumentalny „Raj utracony, raj odzyskany” opowiada o Rawdon, małym, kanadyjskim miasteczku leżącym  blisko Montrealu, „ziemi obiecanej” polskiej szlachty. W obu Amerykach jest to największe emigracyjne skupisko tej byłej polskiej warstwy społecznej.

W jednej walizce

Arystokracja - literatura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *