„Polski Dwór” Stanisława Markowskiego

Dwór Polski Stanisław Makowski

Powiadają niekiedy recenzenci o albumach, że to zbiory wybitnych, wyjątkowych, niepowtarzalnych fotografii. Zawsze kiedy przeglądam album Stanisława Markowskiego, nachodzi mnie refleksja, że to niewiarygodny zbiór… codziennych, zwykłych zdjęć.

Codziennych, zwykłych zdjęć przedstawiających sceny z życia dworu polskiego. I tutaj zaklęta jest wielka magia tego zbioru. Na kolejnych stronicach Stanisław Markowski przedstawia przepiękne fotografie przedstawiające życie dworów.  Nie same dwory polskie, ale właśnie ich życie. Wyciszone, przepełnione dumą, pełne tradycji i szacunku. Życie toczące się innym – choć tak dobrze nam znanym –  rytmem. Przeglądając ten album bardzo łatwo zatracić się w świecie własnych wyobrażeń i pewnej tęsknoty. Bo życie na tych fotografiach, jakże realne, tylko sporadycznie przybiera postać żywego ognia w kominku, konia pasącego się przed dworem czy mężczyzny siedzącego na werandzie i popijającego wino własnej produkcji. Tak jakby brak postaci ludzkich na zdjęciach związany był ściśle z tym, że to nas samych właśnie nie może na nich być.

„Polski Dwór” to album na wskroś wyjątkowy, który jako jedyny po zamknięciu ostatniej strony potrafi sprawić wrażenie, że jeszcze się nie skończył. Wrażenie, że to najważniejsze jego zdjęcie jest ciągle przed nami. A może nie tyle przed nami, co w nas.

Dwór Polski Stanisław Makowski

 

Stanisław Markowski urodził się 8 maja 1949 roku w Częstochowie. Zasłynął jako fotograf, dokumentalista i  wykładowca w Krakowskiej Szkole Teatralnej. Był synem malarza i muzyka, Kazimierza Markowskiego (1913-1998), bratem malarza i pedagoga Aleksandra Markowskiego, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego (dyplom magistra geografii uzyskał w 1972).

W latach 1980-1981 działał w Komitecie Porozumiewawczym Związków Twórczych i Naukowych oraz w Komitecie Więzionych za Przekonania przy „Solidarności”. Markowski był autorem muzyki do oficjalnego hymnu „Solidarności”,  fotografii faktu, rejestrujących m.in. czarny marsz po śmierci studenta UJ Stanisława Pyjasa; samospalenia na krakowskim Rynku Walentego Badylaka, protestującego przeciw milczeniu o zbrodni katyńskiej; wydarzeń w Stoczni Gdańskiej w 1980 r.; demonstracji po wprowadzeniu stanu wojennego; pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki; wizyty papieża Jana Pawła II; a także twórcą albumów, poświęconych polskiej tradycji, zamkom i dworkom Polski, zabytkowym drewnianym kościołom, Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, kilkakrotnie uznanych przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek za najpiękniejsze książki roku.

Został laureatem nagrody im. Eugeniusza Lokajskiego (fotografa powstania warszawskiego) przyznanej przez Stowarzyszenie Niezależnych Dziennikarzy (1988). Uhonorowano go medalem im. Jana Bułhaka przyznanym przez Związek Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fotografii (1997). W 2003 wyróżniono Markowskiego także nagrodą w dziedzinie kultury przyznaną przez prezydenta Częstochowy. W TVP powstał o nim film w reżyserii Maciej Malca zatytułowany  „Stworzyć wiatr” , wyemitowany w grudniu 1998 w ramach cyklu „Czas na dokument”. W 2005 fotograf wszedł w skład Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.
(Życiorys za wikipedia.com)

oprawa twarda

stron 192

format 21×29,7

rok 2006

DK-Dystrybucja Książek wydawnictwo

Stanisław Markowski autor

Polski Dwór tytuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *