Potocki, Rzewuski i Cieszkowski czyli… przegląd prasy.

Jak co miesiąc, zaglądamy do „Sieci Historii”. Co tym razem przynosi czytelnikowi dział poświęcony ziemiaństwu? W zasadzie tylko jeden artykuł, jednak arcyciekawy! Damian Sitkiewicz przybliża w nim sylwetkę prawdziwego arystokraty, Maurycego hr. Potockiego, którego los stanowi dziś piękną ilustrację dziejów polskiego ziemiaństwa w dwudziestoleciu międzywojennym, podczas okupacji i tuż po wejściu komunistów do Polski. Życiorys arystokraty mógłby posłużyć jako scenariusz do niejednego filmu, jednak najciekawszym byłby chyba ten opowiadający o znajomości Potockiego z… marszałkiem Rzeszy. Hermann Goring poznał Maurycego hr. Potockiego na jednym z wielu międzywojennych wystawnych polowań. Znajomość ta zaowocowała listem żelaznym, który po wybuchu wojny Goring wystawił Potockiemu. W liście tym marszałek Rzeszy zabronił wstępu do pałacu przyjaciela policji i innym niemieckim służbom porządkowym, dzięki czemu polski arystokrata mógł prowadzić szeroko zakrojoną działalność na rzecz Polskiego Państwa Podziemnego. 

Do” Sieci Historii” warto również sięgnąć dla wielu innych artykułów. W numerze jest m.in. tekst opowiadający o innym arystokracie, Zygmuncie Mycielskim i pisarce Marii Rodziewiczównie. Wiele miejsca poświęcono również tematowi Sarmacji (m.in. „Sarmaci i Teutoni w Chile”, „Hetman Stefan Czarniecki” czy „Jak to z Ukrainą bywa” o rokowaniach Kisiela z Chmielnickim w lutym 1649 r.). Bardzo ciekawy sarmacki artykuł znalazł się również w nr 6/2014 „Do Rzeczy”. Rafał Ziemkiewicz przybliża w nim czytelnikom postać Henryka Rzewuskiego – jednego z naszych największych i najważniejszych pisarzy, którego potomni prawie całkowicie wypchnęli z historii polskiej literatury. Rzewuski – dla jednych zdrajca i zaprzaniec, w tekście Ziemkiewicza jawi się jako… piąty wieszcz i twórca sarmackiego mitu, który ukształtował wyobrażenie współczesnych Polaków o szlacheckiej przeszłości. Warto przypomnieć sobie tę tragiczną postać.

Na koniec polecam jeszcze najnowszy, siódmy numer magazynu „Czterdzieści i Cztery”, o którym wspominałem na naszych łamach już kilka lat temu (tekst w tym miejscu). W najnowszym numerze autorzy periodyku powracają do tematyki polskiego romantyzmu i mesjanizmu przypominając między innymi postać Augusta Cieszkowskiego, polskiego ziemianina, hrabi, ekonomisty, działacza i myśliciela społecznego, politycznego, a przede wszystkim filozofa mesjanistycznego i.. wieszcza? Odpowiedź w najnowszych „Czwórkach”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *