Pożegnanie powstańca Artura Grottgera

Od początku istnienia naszego portalu opublikowaliśmy kilkadziesiąt tekstów traktujących o motywie dworu w malarstwie polskim, wszystkie dedykowane były jednak dojrzałemu odbiorcy. Czy można i czy da się o tym samym rozmawiać z dziećmi? Oczywiście, że można! Oczywiście, że się da! Tylko jak to zrobić, by dzieci nie zanudzić i nie zniechęcić po pięciu minutach?

Odpowiedź przynosi nam wyjątkowa książeczka, która jakiś czas temu została wydana przez Narodowe Centrum Kultury w serii Elementarz Kultury w koprodukcji ze Stowarzyszeniem Fala Kultury w serii Magiczny ogród sztuki. Publikacja w całości poświęcona jest jednemu obrazowi – „Pożegnaniu powstańca” Artura Grottgera z 1866 roku, o którym pisaliśmy kilka lat temu w tym miejscu.

Książka została podzielona na dwie części. W części pierwszej znajduje się proste opowiadanie wprowadzające dzieci w kontekst historyczny rozbiorów i Powstania Styczniowego, w którym słynna scena pożegnania miała miejsce. Część druga, znacznie obszerniejsza, przechodzi do omawiania motywów znajdujących się na obrazie. Poszczególne jego elementy zostały opatrzone krótkimi tekstami informacyjnymi oraz przeróżnymi ćwiczeniami. Dzięki temu młody czytelnik w przystępny i ciekawy sposób dowiaduje  m.in.  czymjest kokarda narodowa (…i tworzy ją z papieru!), dlaczego flaga Polski jest biało-czerwona, co mówi o człowieku jego czapka, kto był mieszkańcem dworu (…również projektuje własny!) albo na czym polega nastrój obu obrazów słynnego dyptyku Grottgera. Prócz omówienia motywów z obrazu, książka przekazuje najmłodszym również kim był sam malarz i co to jest w ogóle malarstwo historyczne. Ta książka nie tylko wzbogaci wiedzę naszych milusińskich, ale również wespół z pozostałymi pięcioma tytułami serii może skutecznie wyrobić w dziecku nawyk obcowania ze sztuką oraz rozbudzić jego wrażliwość w tej materii. Nasza pełna rekomendacja!

Książka dostępna jest w naszej księgarni -> w tym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *