Projekt indywidualny domu w stylu dworkowym

Ładny Dom - przegląd prasyCzy można najpierw stworzyć swój wymarzony projekt, a dopiero potem zabrać się za poszukiwania odpowiedniej dla niego działki? Okazuje się, że tak! Wystarczy sięgnąć po kwietniowy numer pisma Ładny Dom [nr 4 (162) 2012] i oddać się lekturze artykułu pana Andrzeja Markowskiego, by w dziale porad architektonicznych zapoznać się z analogiczną sytuacją „z życia wziętą”.

Inwestorom zależało, żeby budynek formą nawiązywał do wzorców architektury dworkowej, bo cenią tamten styl, a poza tym uważają, że tego rodzaju architektura dobrze się wpisuje w architektoniczny krajobraz podwarszawskich miejscowości. Zarówno dla nich, jak i dla architekta ważne było również, by dom spełniał wszelkie wymogi stawiane współczesnemu budownictwu jednorodzinnemu.

Zaprojektowany na rzucie prostokąta budynek z mieszkalnym poddaszem, pod dwuspadowym, naczółkowym dachem, którego drewniana więźba nie dzieli przestrzeni wnętrza, kryty będzie dachówką ceramiczną, ewentualnie gontem bitumicznym. (…) Nawiązując do charakteru architektury osiemnastowiecznych dworów, architekt zaprojektował na osi budynku w elewacji frontowej i ogrodowej charakterystyczne lukarny, zwane wystawkami. Jedna z nich zwieńczona jest półokrągłym, druga zaś trójkątnym szczytem.


Ładny Dom nr 4 2012

Ładny Dom nr 4 2012

Elewacja ogrodowa fot. archiwum pracowni

Dom zaprojektował architekt Jerzy Sajdak, autor wielu udanych realizacji domów stylizowanych na staropolski dwór. Dla tego projektu inwestorzy ostatecznie znaleźli działkę o powierzchni 2 ha. Było to pole uprawne położone niedaleko rzeki i przylegające z jednej strony do wiejskiej drogi, przekształcone ostatecznie na działkę budowlaną…

Więcej o samych założeniach projektowych, perypetiach inwestorów, wyglądzie budynku oraz o wnętrzach i ich funkcjach przeczytać można we wspomnianym artykule, który gorąco polecamy!

Ładny Dom nr 4 (162) 2012 dostępny jest między innymi w wersji cyfrowej pod tym linkiem.

Ładny Dom KWIECIEŃ 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *