Szabla BATORÓWKA

Szabla – broń, która na przełomie kilku wieków znajdowała się w każdym szlacheckim dworze! Zwykle wisiała na wschodnim kobiercu wespół z maryjnym ryngrafem. Szabla – broń, która całkowicie wpisała się w historię Rzeczypospolitej i w dzisiejszym świecie stała się nieodzownym symbolem sarmatyzmu oraz tradycji. Polska szabla powraca dziś w kolekcji przepięknych miniatur, które mogą stać się ozdobą każdego salonu, gabinetu – domu. Dziś na naszym portalu przybliżamy historię szabli Batorówki.

Batory pod Pskowem - Jan Matejko
Batory pod Pskowem – Jan Matejko

Szabla węgiersko-polska jest najstarszą formą szabli na ziemiach polskich. Batorówka jest jedną z jej typów. Jej pojawienie się związane jest z osobą księcia Siedmiogrodu, Stefana Batorego, wybranego na króla Polski w 1576 r., a sprawującego władzę do swej śmierci w roku 1586. Broń ta stanowiła wyposażenie polskiej jazdy i piechoty. Skuteczna w mocnym cięciu, mniej we fechtunku. Charakteryzowała się otwartą rękojeścią z pochylonym trzonem obciągniętym skórą, oraz długim jelcem. Szeroka i ciężka głownia o bardzo małej krzywiźnie, najczęściej zakończona była obosiecznym piórem. Kształt rękojeści sygeruje nawiązanie do średniowiecznego miecza. Spośród różnych odmian węgiersko-polskich, Batorówkę wyróżnia poza formą rękojeści ornamentyka głowni. Była ona często zdobiona napisem STEPHANUS BATOREUS REX POLONIAE. Ta bojowa szabla wywoływała duży wpływ na twórców późniejszych modeli polskich szabli.

Miniatury szabel polskich wykonane są ze stopu cynku i aluminium, galwanizowane i opakowane w kolekcjonerskie pudełka magnetyczne. Na opakowaniach znajdują się opisy poszczególnych typów broni wraz z rysem historycznym. Przedmioty te zawierają element edukacyjny połączony z wysoką jakością wykonania oraz wiernym odwzorowaniem szczegółów broni białej w skali 1:10 ( długość szabli – ok. 15 cm.). Kolekcja liczy 8 sztuk – miniatury szabli husarskiej, batorówki, karabeli, kościuszkówki, wz. 1921, radziwiłówki, wz. 1934 oraz ozdobnej szabli Generała Sikorskiego. Kolekcja dostępna jest w sklepie Stylowy Dwór pod tym linkiem.

stary

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *