Tercja 6 - wizualizacja

Tercja 6 – nowe oblicze najpopularniejszego projektu!

Przyjemność mieszkania na wsi polega głównie na łatwości wychodzenia z pokoju wprost na dwór i na możności spędzania latem większej części dnia na dworze, a po części nawet spełniania przed domem pewnych zajęć domowych. Mieszkając na piętrze, traci się po części tę wygodę i przyjemność.

Ach! Jak żywe chodzą mi po głowie słowa Zygmunta Czartoryskiego z jego najważniejszego dzieła „O stylu krajowym w budownictwie wiejskim”,  kiedy przyglądam się najnowszemu projektowi z pracowni MTM Styl… Początek roku przyniósł na rynku typowych projektów domów jednorodzinnych wiele nowości, wśród których znalazła się również szósta odsłona omawianego przez nas już wcześniej projektu Tercja.

W porównaniu do poprzednich wersji najważniejszą zmianą w wyglądzie zewnętrznym Tercji jest na pewno dodanie dwóch okien w elewacji frontowej po jednym z każdej strony reprezentatywnego, klasycznego wejścia. Projekt powraca również do początkowej koncepcji serii (nr 1 i 2) czyli niepodpiwniczonego domu parterowego, który według Czartoryskiego miał przynosić największą przyjemność z mieszkania na wsi. I tak musiało być w istocie, choć omawiany projekt nie reprezentuje stricte tworzącego się na początku XX wieku stylu krajowego, do którego dzieło Księcia się odnosi, a trochę wcześniejszą, klasycystyczną odmianę dworu polskiego. Do architektury bryły, która już od pierwszej Tercji charakteryzowała się symetrią i klasyczną proporcją nie można mieć większych zastrzeżeń, choć w przypadku „szóstki” kąt nachylenia dachu mógłby być trochę większy. Prawdziwie rewolucyjne zmiany spotykamy jednak dopiero we wnętrzu!

Tercja 6 - rzut parteru

Wszystko wskazuje na to, że znany z pierwszych czterech odsłon projektu, często krytykowany, asymetrycznie zlokalizowany salon z otwartą kuchnią przeszedł do historii. Tym razem autorzy projektu usytuowali go w centralnej części domu, a także w jednej środkowej osi umieścili wejście i wyjście na ogród. Tercja 6 więc już nie tylko bryłą, ale także swoimi wnętrzami nawiązuje do tradycyjnego wyglądu klasycystycznego polskiego dworu. Równie urokliwie rozwiązano pomieszczenie sypialni, które umiejscowiono na całej długości jednego ze szczytów budynków. Rozwiązanie to kojarzy się nam nieodzownie z salą koncertową dworu Chopina z Żelazowej Woli. Czy słusznie? Sala koncertowa we wspomnianym dworze powstała w miejscu dawnego pokoju oraz alkierza i dziś również zajmuje całą długość szczytu. Z pomieszczeniem naszej sypialni łączy ją centralnie usytuowane wyjście na ogród. Rozwiązanie to jest kolejnym udanym przykładem połączenia funkcjonalności zaprojektowanego domu z przyjemnością mieszkania na wsi i aż żal, że projektant nie zdecydował się na dodatkowe okna we wspomnianej elewacji bocznej.

Na pochwałę zasługuje również rozwiązanie pomieszczeń kotłowni i małego schowka (spiżarni) przylegających do kuchni, które zlokalizowane w przeciwległej części domu posiadają oddzielne wejście. Rozwiązanie to bardzo często stosowano już w dawniejszych czasach i można je dziś zobaczyć między innymi we dworku Marszałka Piłsudskiego w Sulejówku czy dworze w Modlnicy. Rozwiązania, które zaprezentowano w projekcie Tercji numer 6 niosą dziś nową nadzieję na coraz bardziej świadome czerpanie ze źródeł naszej narodowej architektury. Czy ten trend poparty zostanie decyzjami inwestorów? Czas pokaże. Nam pozostaje życzyć autorom projektu, aby Tercja 6 zepchnęła z piedestału najpopularniejszy dziś projekt domu w stylu dworu, czyli jego pierwszą poprzedniczkę!

Łukasz Górka

Tercja 6 - wizualizacja

powierzchnia użytkowa 159,60m2
powierzchnia zabudowy 215,20m2
wysokość budynku 7,19m
kubatura 1045m3
minimalne wymiary działki 25,99×22,96m
arch. Tomasz Sobieszuk autor
Pracownia projektowa MTM STYL Sp. z o.o., Białystok, ul. Podleśna 4

Zobacz ten projekt w naszej bazie!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *