Wielkopolska – album widoków

Wielkopolska - Album widokówNa rynku ukazał się właśnie kolejny album z serii „Skarby kultury i literatury polskiej”, który ze względu na bliskie naszemu sercu regiony w nim przedstawione postanowiliśmy zaprezentować bliżej naszym czytelnikom. Oddajmy zatem głos panu Piotrowi Skoczkowi, który podjął się redakcji albumu i którego autorstwa jest wstęp:

(…) W naszym albumie przedstawiamy widoki najważniejszych miejsc Wielkopolski. Najstarszy z prezentowanych pochodzi z 1509 roku. „Widok katedry gnieźnieńskiej” zamieszczony został w antyfonarzu Klemensa z Piotrkowa, który przechowywany był w Bibliotece Kapitulnej w Gnieźnie (obecnie Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie). Autor tej miniatury nie jest znany. Najstarszy z kolei zachowany do naszych czasów widok Poznania pochodzi ze słynnego monumentalnego dzieła „Civitates orbis terrarum” Georga Brauna, Franza Hogenberga przedstawiającego widoki miast świata. Widok z 1618 roku przedstawia panoramę Poznania jako renesansowego miasta otoczonego murem obronnym. Słynny śląski wedutysta Friedrich Bernhard Werner (1690-1776) rysował także miasta Wielkopolski; w albumie przedstawiamy panoramy Cieszkowa i Paradyża jego autorstwa.

Najstarsze miasto Polski z pierwszej połowy XIX wieku prezentujemy w ujęciu Carla Stuckarta, jest to panorama Kalisza od północy.
Duże zasługi w odwzorowaniu Poznania miał Julius von Minutoli (1804 – 1860). Urodzony w Berlinie, syn pruskiego generała, od 1832 do 1847 roku przebywał w Poznaniu pełniąc tam m.in. funkcję dyrektora policji. Wtedy to w 1845 roku wykrył spisek Polaków, dokonując licznych aresztowań i prawdopodobnie zapobiegł wybuchowi powstania. Będąc jednak wszechstronnie utalentowanym – skomponował operę, wykonał około 100 rysunków przedstawiających widoki i zabytki Poznania, oraz kilku miast Wielkopolski. Wykonywane piórkiem i tuszem rysunki do dziś stanowią cenne źródło ukazujące miejsca jakie już nie istnieją, bądź zostały zmienione.

W latach 1842-1843 ukazała się publikacja Edwarda Raczyńskiego „Wspomnienia Wielkopolski to jest województw poznańskiego, kaliskiego i gnieźnieńskiego.” Hrabia Edward Raczyński był od 1841 roku posłem na sejm prowincjonalny w Poznaniu. Będąc zwolennikiem współpracy z Prusami dążył jednocześnie do zachowania języka polskiego. Edward Raczyński znany jest przede wszystkim jako fundator Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. „Wspomnienia Wielkopolski” uważane są za pionierskie w literaturze krajoznawczej. Zawierają ponad 40 rysunków z różnych ważnych miejsc trzech województw Wielkopolski. Tu przedstawiamy większość z nich wg egz. Albumu przechowywanego w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. (…)

Wielkopolska - Album widoków - książka

Wielkopolska - Album widoków - książka

Wielkopolska - Album widoków - książka

Wielkopolska - Album widoków - książka

Najsłynniejszym polskim wedutystą XIX wieku był bez wątpienia Napoleon Orda. (…) Co roku latem przemierzał setki kilometrów by utrwalić dla potomnych miejsca jego zdaniem ważne dla historii i kultury polskiej. Odwiedzał głównie Kresy Wschodnie (…) ale także Wielkopolskę, Galicję i Królestwo Polskie. Owocem tej peregrynacji były tysiące rysunków, z których 260 jako litografie ukazało się w albumie podzielonych na osiem serii pod tytułem „Album Widoków Historycznych Polski poświęcony Rodakom rysowany z natury przez Napoleona Ordę(…)”. Seria V to „Album widoków przedstawiających miejsca historyczne Księstwa Poznańskiego i Prus Zachodnich” wydany w Warszawie w 1880 roku. Litografie w tym albumie zostały wykonane w słynnej pracowni litograficznej Maksymiliana Fajansa w Warszawie. Przedstawiamy w naszym albumie rysunki miejscowości położonych w Księstwie Poznańskim, zgodnie z oryginałem przechowywanym w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie.

Album widoków Wielkopolski nie byłby pełny, gdyby zabrakło w nim fotografii Leonarda Durczykiewicza. Ten urodzony w Czempiniu wszechstronnie utalentowany fotograf, handlowiec, cukiernik, muzyk i przedsiębiorca znany jest ze swego wielkiego dzieła „Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem”, którego był autorem i wydawcą. Zamieścił w nim 238 fotografii pałaców i dworów Wielkopolski, dbając o to, aby każdy region (powiat) był odpowiednio reprezentowany. Przedstawiamy wszystkie te fotografie wg albumu ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.

W naszym albumie prezentujemy ponad 360 obiektów (380 reprodukcji), część z nich znikła bezpowrotnie z krajobrazu Wielkopolski, niektóre niszczeją, ale wiele zostało odrestaurowanych i obecnie cieszą właścicieli, okolicznych mieszkańców i turystów. Niniejszy album pokazuje jak piękną krainą była i jest Wielkopolska, a znając zaradność jej mieszkańców pozostaje wierzyć, że będzie jeszcze piękniejsza.

Album do nabycia w sklepie stylowydwor.pl

Wielkopolska - Album widoków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *