Album Wilanowa dawnego i teraźniejszego w monografii.

Album Willanowa Dla ludzi interesujących się kulturą sarmacką nie powinno być wątpliwości, że najważniejszym ośrodkiem tej naszej kultury w dzisiejszej Polsce jest Muzeum Pałac w Wilanowie. Miejsce magiczne, związane z ostatnim wielkim królem, Janem III Sobieskim. W tym roku na rynku pojawił się wyjątkowy album, monografia i zarazem reprint dzieła z 1877 roku opowiadający o tym miejscu.

Jak rozumieć tę książkę? Trzymając ją w ręku wiem doskonale, że nie opiszą jej żadne współczesne słowa. Należy jej dotknąć, otworzyć ją, popatrzeć i wczytać się. Posłuchajcie samych autorów. Ze wstępu!

Album Willanowa

Mało za granicą, a jeszcze mniej u nas, znajduje się miejsc tak przeważnie pamiątkowych, jak Willanów, gdzieby przeszłości zabytki walczyły o pierwszeństwo lub wartość z przedmiotami sztuki.

Dlatego najmilszą dla Warszawian i przyjezdnych kraju mieszkańców, bywa letnie bohatera mieszkanie. Każdy zaś cudzoziemiec, stary gród Mazowsza zwiedzający, uważa za najpierwszy obowiązek odwiedzić i to ustronie, którego każdy zakątek nosi tak żywe jeszcze ślady zbawcy Wiednia i chrześcijaństwa.

Około dwóch stuleci czekał Willanów na monografiję, jakiej prawie każdy z nas pragnął. Miejscowość zasobna we wszelkiego rodzaju pamiątki i bogactwa spółczesne i starożytne, upiększona od natury i sztuki, wspomnieniami związana z wielu wydatnemi w dziejach postaciami, dopominała się o utrwalenie swe piórem i ręką artystów krajowych.

Album Willanowa

Dzisiejsza właścicielka tej posiadłości, z hr. Potockich Aleksandra hr. Potocka (Augustowa), z istotnem zamiłowaniem rzeczy ojczystych i nadzwyczajną starannością dbająca o utrzymanie pałacu w dawnej świetności, otworzyła nam wszystkie od Sobieskich i możnych rodzin, aż do dziś dnia gromadzone to skarby, które mamy odtworzyć w stu kilkudziesięciu rycinach ze stosownym objaśnieniem…

Album Willanowa

Album Wilanowa posiada 192 wielkoformatowe (240x345mm!) strony tekstowe oraz 48 jednostronnie zadrukowanych tablic z drzeworytami i licznymi pomniejszymi umieszczonymi w samym tekście.

W tym opisie Willanowa dawnego i teraźniejszego, najgorętszem jest pragnieniem naszem, zespolić przeszłość z obecnością, – arcydzieła sztuki z pięknościami przyrody, – pamiątki z osobami do których należały, – dzieje z prawdą.

 

Patrząc na dzisiejszą Willanowa piękność, któżby uwierzył, że waleczny król, obierając tu siedzibę letnią, zastał same piaski puste? Zapewne, że miejscowość wzgórzysta, ponad brzegiem Wisły, mogła mu się podobać. Ale tylko Panujący mógł tak dzielnie zapanować nad półmartwą przyrodą.

Wieleśmy przedsiębrać musieli trudów w zebraniu samych szczegółów do dzieła pisanego; ileż tam prac włożono innych, cięższych i sowitszych, nim powstał tak bogaty dziś we wszystko Willanów!

Album Willanowa

Wszelkich sił użyliśmy, aby zadość uczynić dość trudnemu zadaniu.

Kierunek artystyczny przyjął na siebie jeden z najpierwszych u nas malarzów dziejowych, Profesor Wojciech Gerson. On także skreślił ocenę galeryi willanowskiej, bo zarówno jest znakomitym sztuki znawcą, jak i niepospolitym malarzem.

Album Willanowa

Nadto, mieszczą się w tem wydaniu rysunki głośnych lub ku sławie dążących artystów krajowych: Gryglewskiego (wnętrza), Franciszka Tegazza, Juljana Maszyńskiego, Józefa Buchbindera, Ksawerego Pilati’ego, Kotarbińskiego, Dymitrowicza, Witkiewicza, Strzałeckiego, Waroczewskiego, Masłowskiego, Konopackiego, – Sławnego Canalettego il giovane, (Bellotto Bernardo) cztery widoki wykonane przed 1780 rokiem, a nie znajdujące się dziś w Warszawie, także znajdą tu miejsce.

(…) Starać się zatem będziemy wszelkiemi siły ziścić choć w części chlubne o nas przekonanie łaskawych towarzyszów pióra. Obyśmy tylko podołali!

Podołali!

Album Willanowa

Album wydano w twardej i szytej oprawie ze złoceniami na grzbiecie i licu. Grzbiet sześciopolowy ze złoconym tytułem i zdobieniami, na okładce tłoczony złotem tytuł oraz herb Wilanowa.

W książce mamy między innymi widoki pałacu, ogrodu, kościoła, kaplicy, pokoi i licznych obrazów z Galerii Wilanowskiej.

Album Willanowa do nabycia w promocyjnej cenie tylko w sklepie Stylowy Dwór.

Album Wilanowa w sklepie Stylowy Dwór.

Album Willanowa w sklepie Stylowy Dwór

Wydawca Graf_ika
Data wydania 2011
Format 345/240 mm
ISBN – 978-83-61889-27-4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *