Projekt KUZNOCIN - widok, Ewa Ferfecka-Homola; Jaromir Mruk; Anna Tenerowicz, kbprojekt.pl

Wybieramy projekt! Katalogi projektów gotowych, a realia historyczne.

Szanowni Państwo, dzisiaj prawie każda pracownia projektowa za darmo wysyła swój katalog. Zdecydowanie wolę formę drukowaną od cyfrowej, jeśli chodzi o wielogodzinne poszukiwania wymarzonego projektu. Jednak nie chcę zamawiać wszystkich! Czy polecają Państwo jakieś konkretne tytuły, pracownie?
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej P.

Tak naprawdę nie sugerujemy żadnych katalogów i pracowni, w recenzjach skupiamy się na poszczególnych projektach. Jednak nie ma dziś na rynku wydawnictwa, które poświęcałoby domom w stylu dworu zadowalającą nas uwagę. Być może to się kiedyś zmieni, lecz zanim to się stanie musimy sobie radzić przebierając w dziesiątkach istniejących. Jeśli poszukujemy jakieś wyobrażonej przez nas bryły i stylu historycznego dworu, to przed otwarciem katalogów lepiej sięgnąć do kompleksowych publikacji przedstawiających setki istniejących siedzib ziemiańskich. Może to być np. album historycznych fotografii Leonarda Durczykiewicza albo współczesne publikacje panów Libickich (dokumentacja setek dworów z województwa wielkopolskiego i mazowieckiego). Po zakochaniu się w jakimś istniejącym obiekcie można z czystym sercem sięgnąć po katalogi projektów gotowych i rozpocząć poszukiwania.

Jeśli nie mamy wspomnianych (ani żadnych innych) książek pod ręką, możemy w drodze wyjątku zamówić wszystkie darmowe katalogi pod warunkiem, że żadnego nie wypakujemy z koperty,  a skupimy się na… znaczkach pocztowych.

 

kuznocin dwór na znaczku
Znaczek z serii „Dworki polskie” – Dwór w Kuznocinie, fot. poczta-polska.pl

Położony nad Bzurą dworek w Kuznocinie (powiat Sochaczew) wybudowany został w 1923 roku w miejscu XIX wiecznego dworu spalonego podczas I Wojny Światowej. Ten nawiązujący do dworów barokowych budynek jest  swoistym wyobrażeniem architektów II Rzeczypospolitej o stylu dworkowym. Posiada fantazyjny szczyt oparty na sześciu kolumnach tworzący w całości portyk wgłębny. Dwór od strony ogrodu posiada piętrowy ryzalit. Autorem przedwojennego projektu był słynny architekt Franciszek Morawski. Przyjrzyjmy się zatem projektom gotowym…

Projekt 1 – KUZNOCIN

Trochę mniejszym od dworu położonego nad Bzurą jest pierwszy projekt inspirowany oryginałem. Nazwany prosto, od miejscowości gdzie znajduje się przedstawiony powyżej budynek. Dwór w projekcie posiada tylko cztery kolumny i po jednym oknie z każdej strony drzwi portyku wgłębnego. Projektant z jednej strony stawia na uporządkowany, klasyczny wręcz układ pomieszczeń z zamkniętym salonem, jadalnią i kuchnią, z drugiej natomiast umieszcza w bryle budynku… garaż. Ten ukryty jest od strony elewacji ogrodowej. Na uwagę zasługuje funkcjonalna boczna weranda dzięki której mamy dodatkowe wejście na hall zlokalizowane bardzo blisko kuchni. Na korytarzu zlokalizowano również klatkę schodową na użytkowe poddasze. W oczy rzuca się zapewne nietypowe pokrycie dachu, a mianowicie zielona blacha. Widać w tym rozwiązaniu wyraźną inspirację oryginałem. W publikacji „Dwór polski. Architektura, tradycja, historia.” możemy jednak jasno przeczytać, że „Na tradycyjnym wizerunku dobrze utrzymany [oryginalny] budynek stracił nieco po zastąpieniu ceramicznego dachu blaszanym.”1

Projekt KUZNOCIN - widok, Ewa Ferfecka-Homola; Jaromir Mruk; Anna Tenerowicz, kbprojekt.pl
Projekt KUZNOCIN, Ewa Ferfecka-Homola; Jaromir Mruk; Anna Tenerowicz, kbprojekt.pl
Projekt KUZNOCIN, Ewa Ferfecka-Homola; Jaromir Mruk; Anna Tenerowicz, kbprojekt.pl
Rzut parteru – KUZNOCIN, Ewa Ferfecka-Homola; Jaromir Mruk; Anna Tenerowicz, kbprojekt.pl

Projekt 2 – PLK 370

Tradycyjne pokrycie zastosowała natomiast inna pracownia projektowa wzorująca się na tym samym obiekcie. Dachówka ceramiczna zdobi projekt PLK 370, który gabarytami przewyższa trochę oryginał. Proporcje portyku wgłębnego są tutaj bardziej zbliżone do oryginału, po każdej ze strony mamy po dwa okna, całość podparta sześcioma stylowymi kolumnami. Portyk tak jak w oryginale zamknięty jest dwiema półokrągłymi wieżami. To na nich spostrzegawczy obserwatorzy potrafią wypatrzyć pierwszą różnicę. Od frontu wieże posiadają po dwa okna. W ten sposób zwiększono powierzchnię pomieszczeń dworu nie zaburzając bryły całości. Projekt nie przewiduje garażu, jednak w przeciwieństwie do poprzednika pozostawia kuchnię otwartą na jadalnię i jadalnię otwartą na salon. Zawsze jednak można zamknąć pomieszczenia i po kłopocie. Projekt posiada również dwa dodatkowe pokoje na parterze, hol łączący pomieszczenia i klatkę schodową na poddasze użytkowe. Całość projektu zwieńczona jest oranżerią, która łączy salon z ogrodem. Wbrew pozorom oranżeria jest rozwiązaniem znanym już z przeszłości.

Projekt PLK-370 - widok, Leszek Kalandyk, lk-projekt.pl
Projekt PLK-370, Leszek Kalandyk, lk-projekt.pl
Projekt PLK-370, Leszek Kalandyk, lk-projekt.pl
Rzut parteru PLK-370, Leszek Kalandyk, lk-projekt.pl

***

Znaczek z serii „Dworki polskie” – Dwór w Tułowicach, fot. poczta-polska.pl
Znaczek z serii „Dworki polskie” – Dwór w Tułowicach, fot. poczta-polska.pl

W tym samym powiecie Sochaczewskim znajduje się również inny, równie urodziwy dwór. Wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku klasycystyczny dwór został prawdopodobnie zaprojektowany przez Hilarego Szpilowskiego. Parterowy budynek posiada piętrową część środkową zwieńczoną od strony ogrodu prześlicznym portykiem wielkiego porządku. Od strony frontu natomiast dwór posiada ryzalit zwieńczony frontonem. Na ryzalicie umieszczono dwie pary pilastrów toskańskich.

Aktualny właściciel dworu starannie odrestaurował budowlę przywracając jej historyczny wygląd. Firma „Sima – detale architektoniczne” biorąca udział w tych pracach wykonywała profile na elewację zaprojektowane przez samego właściciela.

Ta sama firma wykonywała również detale elewacyjne w replice omawianego dworu. Dwór w Tułowicach był inspiracją i natchnieniem dla innego inwestora, który postawił na projekt indywidualny. I my, jeśli zainspirujemy się konkretnym dworem, który nie występuje w katalogach projektów gotowych postawmy na rozwiązanie indywidualne!

Replika dworu w Tułowicach - front, fot. sima.pl, Stanisław Teśluk
Replika dworu w Tułowicach – front, fot. sima.pl, Stanisław Teśluk
Replika dworu w Tułowicach – strona od ogrodu, fot. sima.pl, Stanisław Teśluk
Replika dworu w Tułowicach – strona od ogrodu, fot. sima.pl, Stanisław Teśluk

KUZNOCIN

powierzchnia użytkowa 232,5m2
powierzchnia zabudowy 202,8m2
wysokość budynku bd
kubatura 1056,5m3
minimalne wymiary działki 21,4m sz.
Ewa Ferfecka-Homola; Jaromir Mruk; Anna Tenerowicz autor
www.kbprojekt.pl

PLK-370

powierzchnia użytkowa 297,72m2
powierzchnia zabudowy 249,21m2
wysokość budynku 10,15m
kubatura 929,21m3
minimalne wymiary działki 27,6m sz.
LESZEK KALANDYK autor
www.lk-projekt.pl

Bibliografia:
1.    „Dwór polski. Architektura, tradycja, historia.”, praca zbiorowa, wyd. Kluszczyński
2.    http://www.budujemydwor.pl/wykoczenie-dworu/73-detale-elewacyjne-sima
3.    http://www.budujemydwor.pl/dwor-polski-w-malarstwie/77-dwor-polski-na-znaczkach-pocztowych

Łukasz Górka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *