Wyposażenie wnętrza dworu polskiego – stylowydwor.pl

Stylowy Dwórtel. 515 048 535
www.stylowydwor.pl

 

Któż z nas nie ma w pamięci charakterystycznego wystroju wnętrza dworu polskiego? Kilim, skrzyżowane szable i ryngraf na ścianie… Meble i elementy wystroju zbierane od pokoleń. Skromne, niejednolite. Na ścianie kilka obrazów… Kościuszko, Mickiewicz, później Piłsudski i sceny z historii Polski. Ze skromnych ram obrazów spoglądają również przodkowie rodu. W rogu pokoju bawialnego tyka zegar. W sypialni obok łóżka stoi modlitewnik, obok mały ołtarz. Przeszłość?

Współcześnie błędnie kojarzy się wystrój dworu z pałacowym, wypucowanym wnętrzem, złotym herbem na ścianie i nowiutkim zestawem mebli za 50 tysięcy w jakimś tam historycznym stylu, a nie z rodziną i prawdziwym domem. Nie potępiamy takiej postawy, ale jesteśmy przeciwni łączeniu jej z dworem polskim.

Wystarczy zwiedzić dwór w Koszutach, Dołędze czy Suchej, by zrozumieć o czym mowa. Klimat dworu budowany był nierzadko ze skromnych środków ziemian przez więcej niż jedno pokolenie. Czy można odtworzyć go w dzisiejszym świecie? Myślę, że tak, ponieważ każdy dom ma swój początek. Koszuty i Dołęga też miały.

Stylowy Dwór postanowił zgromadzić w jednym miejscu nowe przedmioty użytkowe i artystyczne, które mogą być przyczynkiem do stworzenia klimatu prawdziwego dworu i rozbudzenia jego duszy. Duszy domu, który być może będzie kiedyś inspiracją dla naszych praprawnuków.

W internetowym sklepie Stylowy Dwór można nabyć wiele unikalnych przedmiotów w tym ryngrafy, figury, litografie (w tym kilkaset grafik Napoleona Ordy!), obrazy, porcelanę, wyroby z cyny, a także reprinty wielu książek i czasopism związanych z codziennym życiem ziemiańskim.

Bo każdy dwór miał swój początek!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *