Ziemiaństwo w Sieci Historii

Sieci Historii - okładka16. maja br. ukazał się pierwszy numer historycznego miesięcznika „Sieci Historii”! Z radością przyjęliśmy tę informację, wszak jeden z działów w całości poświęcony został polskiemu ziemiaństwu, a stałym współpracownikiem pisma będzie wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego Marcin Schirmer – autor wydanych w ostatnim czasie książek Arystokracja. Polskie rody oraz Dwory i dworki w II Rzeczpospolitej.

Na siedmiu stronach poświęconych ziemiaństwu w pierwszym numerze Sieci Historii opublikowane zostały dwa artykuły. W pierwszym wspomniany już Schirmer mierzy się z narosłymi po wojnie faktami i mitami dotyczącymi mieszkańców polskich dworów. Artykuł ponadto przedstawia kim oni byli, jak wyglądały ich siedziby, jak żyli i jakie wartości wyznawali… Dla osób świeżo zainteresowanych tematem będzie to bardzo dobre wprowadzenie, natomiast pozostali czytelnicy winni zostać usatysfakcjonowani artykułem Joanny Puchalskiej o odnalezionych w 2006 roku rolkach filmowych z fragmentami przedwojennej wersji Pana Tadeusza (wyreżyserowanego przez  Ryszarda Ordyńskiego w 1928 roku). Ten pieczołowicie odrestaurowany przez ludzi z Filmoteki Narodowej film w zeszłym roku znów zagościł na dużym ekranie. W artykule zaprezentowano kulisy powstania naszego pierwszego filmowego Pana Tadeusza oraz przybliżono czytelnikom Czombrów, czyli miejsce, gdzie powstały najważniejsze sceny plenerowe.

Sieci Historii - numer pierwszy

Sieci Historii - numer pierwszy

Miesięcznik w wersji cyfrowej dostępny jest już w naszym e-kiosku. W wersji papierowej pismo można kupić również z filmem Ryszarda Bugajskiego Generał Nil. Polecamy!

Sieci Historii - okładka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *