alkierz domowe klimaty

Alkierz – Domowe Klimaty

W XV wieku alkierzem nazywano basztę zamków warownych przeznaczoną dla łuczników. Od XVII wieku termin ten zmienił swe znaczenie i zaczął oznaczać izbę mieszkalną, narożną, wpisującą się na stałe w krajobraz polskich dworów.

Pomieszczenie to cechowało się kwadratowym kształtem oraz tym, że było wydzielone w bryle budynku, wystające przed lico, przykryte osobnym dachem. Jeśli chcielibyśmy mieć coś takiego we własnym domu, to nie pozostaje nam nic innego  jak sięgnąć po gotowy „Alkierz”, czyli wytworny projekt domu jednorodzinnego stworzonego w pracowni „Domowe Klimaty”.

Projekt ten jest inspirowany klasyczną polską architekturą również pod względem funkcjonalności. Osiowo umieszczony portyk z dwiema klasycznymi kolumnami zaprasza nas do środka. Dwór podzielony jest na dwie części. Dzienna, mieszcząca duży, otwarty salon, kuchnię i jadalnię w wersji pierwotnej zlokalizowana jest po prawej stronie. Z salonu mamy osiowo w stosunku do frontu usytuowane wyjście na ogród. Lewa strona domu to część intymna, mieszcząca dwie łazienki oraz trzy średniej wielkości pokoje, z czego dwa mieszczą się w tytułowych alkierzach. W części dziennej projektant zaadaptował przedni alkierz na otwartą z salonem kuchnię. Alkierz zlokalizowany od strony ogrodu został natomiast przerobiony na zadaszony taras. Konstrukcja budynku pozwala jednak na łatwe zaadaptowanie tej części na dodatkowe pomieszczenie. W ten sposób można uzyskać idealne miejsce na brakujący gabinet albo domową bibliotekę.
Budynek parterowy z tradycyjnym dachem posiada lekko wsunięty poza swoje lico garaż z dwoma stanowiskami. Czy to dobre rozwiązanie? Hmm. Na pewno taki garaż nie jest rozwiązaniem złym, szanującym tradycję architektoniczną i wychodzącym naprzeciw potrzebom dzisiejszej rodziny. Nasuwa mi się od razu kilka innych rozwiązań usytuowania garażu przy dworku, ale by nie przedłużać, zagadnienie to przedstawię szerzej w jednej z następnych „Lekcji stylu”.

alkierz domowe klimaty

powierzchnia 162,17m2

powierzchnia zabudowy: 240m2

wysokość budynku: 6,25m

kubatura: 760m3

minimalne wymiary działki: 31×21,69m

arch. Jarosław Charkiewicz: autor

DOMOWE KLIMATY Autorska Pracownia Architektoniczna, Białystok, ul. Lipowa 6

Łukasz Górka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *