Anna z Działyńskich Potocka i Jerzy Brzozowski

converterW najnowszym numerze Sieci Historii (6/2014) w comiesięcznym cyklu poświęconym ziemiaństwu opublikowano dwa bardzo ciekawe artykuły. Pierwszy opowiada o służbie ojczyźnie Jerzego Michała Brzozowskiego w czasach wojennej konspiracji i jest to kolejny z cyklu artykułów Joanny Puchalskiej o losach ziemiaństwa na Kresach wschodnich. W czasie wojny nasz bohater administrował podnowogródzkim Izabelinem, który przed wojną należał do jego stryja. Tamże działał w lokalnych strukturach AK. Ponadto w artykule poznajemy kolejne tragiczne losy ziemian i dworów, które w wyniku zawirowań wojennych znalazły się pod okupacją sowiecką.

100_6159

W kolejnym tekście autorstwa Piotra Szymona Łosia przenosimy się kilkadziesiąt lat wstecz, aby poznać wyjątkowe losy Anny z Działyńskich Potockiej (herbu Ogończyk). Nasza bohaterka urodziła się 2 listopada 1846 w Kórniku, zmarła 2 czerwca 1926 w Ociece. Była najmłodszą córką powstańca listopadowego i posła, właściciela Kórnika Adama Tytusa Działyńskiego (1796-1861) i Gryzeldy Celestyny z Zamoyskich h. Jelita (1805-1883). Siostra powstańca styczniowego Jana Kantego (1828-1880). Stanisława Potockiego Anna poznała w Dreźnie. Zaręczyła się w lecie 1865 roku, a w kolejnym wzięła ślub.
Działaczka społeczna, współzałożycielka uzdrowiska Rymanów-Zdrój, które miało wziąć początek 16 sierpnia 1876 r., kiedy to podczas spaceru Anny Potockiej z dziećmi, jeden z synków Józef Marian Potocki, odkrył źródło lecznicze wody.
Potocka posiadała majątek Oleszyce, który otrzymała w dziale rodzinnym jako najmłodsza córka Tytusa Działyńskiego, oraz Rymanów Zdrój (kontrakt kupna Rymanowa podpisała w 1872 r.). Przed 1880 r. Miała dziewięcioro dzieci. Artykuł we wspomnianym numerze Sieci Historii w barwny i ciekawy sposób przybliża nam tę wyjątkową postać. Polecamy!

100_6162Miesięcznik dostępny w wersji cyfrowej pod tym linkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *