Bieżniki – pasy stołowe

Zakorzenieni w polskiej kulturze, historii i tradycji czerpiemy z niej nieustannie budując swoją współczesność i teraźniejszość. Odziedziczywszy po przodkach zamiłowanie do historycznych tkanin oraz widząc spore zainteresowanie w odtwarzaniu przeszłości podjęliśmy się karkołomnego i szalonego wręcz działania. Postanowiliśmy wskrzesić, to bardzo odpowiednie słowo, persjarnię. W persjarniach w przeszłości tkano pasy kontuszowe. Nie było to łatwe zadanie, bo produkcja pasów była zajęciem niezwykle skomplikowanym. Najczęściej trudnili się tym wyspecjalizowani tkacze – Ormianie. Wytwarzano różne pasy, jednak najbardziej skomplikowane były te dwustronne z czterostronnym wzorem. Dziś oryginalne pasy kontuszowe możemy najczęściej oglądać w muzeach, bo mimo że były popularnym elementem polskiego męskiego ubioru narodowego, przetrwało ich niewiele.

Niedawno Persjarnia wprowadziła do swojej oferty pasy kontuszowe do smokingu, ich uzupełnieniem jest muszka i jedwabna poszetka. Oprócz pasów kontuszowych i makat buczackich w naszej ofercie pojawiły się bieżniki. To wspaniała dekoracja do wszelkiego rodzaju biesiad i spotkań przy polskim stole. Nasze bieżniki, zwane przez nas pieszczotliwie pasami stołowymi, każdej rodzinnej uroczystości dodadzą splendoru i powagi. Inspiracją przy projektowaniu bieżników oczywiście były pasy kontuszowe – nierozerwalnie związane z sarmatyzmem.

Zanim pojawiły się gotowe wyroby, jak zawsze sporo czasu poświeciliśmy na wybranie rodzaju przędzy. Tym razem postawiliśmy na idealny wygląd i łatwą konserwację. Najwięcej naszej uwagi wymagało jednak kolorystyczne zgranie wzoru, tak aby wszystko ze sobą pasowało idealnie. Sądzimy, że osiągnęliśmy zamierzony efekt. Patronami bieżników są urzędnicy ziemscy i dworscy z czasów I Rzeczypospolitej. Jest więc podkomorzy, podczaszy, wojski, miecznik i cześnik – wszyscy prezentują się wspaniale. Każdy z tych bieżników prezentowany jest w czterech rozmiarach. Idea bieżników oparta została na dwóch przesłankach: bieżnik jest pasem układanym centralnie na stole przez środek po długości (30 cm* 180 cm, 30 cm*220) lub układanym w poprzek po szerokości, tak aby był tłem dla talerzy biesiadników (45 cm*130 cm, 45 cm*140 cm). Dzięki takiemu rozwiązaniu stół zawsze jest zaskakująco i elegancko nakryty.

Tym razem komponując bieżniki w głowach umieściliśmy podwójny lub potrójny bukiet kwiatów z piwonią. Wzór bieżnika wzorowanego na pasie kontuszowym składa się z głowy i wciąża. Głowa to element zawierający wspomniane elementy kwiatowe. Natomiast wciąż składa się z pólek wypełnionych wzorem: z wicią roślinną oraz z ornamentem geometrycznym z tzw. „szelążkami”. Całość kompozycji zamknięta jest szlaczkiem. Mimo, że każdy z tych elementów jest zdobiony ornamentem to całość wygląda spójnie i atrakcyjnie. Produkowane przez nas pasy są wzorowane na zachowanych oryginałach. Tkane w Persjarni bieżniki mogą być oryginalną dekoracją naszych domów, bo świetnie nadają się na element dekoracyjny we wnętrzach nowoczesnych i tradycyjnych a nawet historycznych.

Mimo, że historia naszej Persjarni sięga początku 2017 r. udało nam się już osiągnąć pierwsze sukcesy. Jednym z nich była wystawa naszych pasów i makat w Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki w Sosnowcu. Wystawa ta była dla nas ważnym wydarzeniem, bo po raz pierwszy publicznie pokazaliśmy nasze wyroby. Szczególnie „po raz pierwszy” dotyczyło makat, które prosto z warsztatu pojechały na wystawę. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć jak będą je oceniać odbiorcy kultury i sztuki. Wypadliśmy dobrze, otrzymaliśmy wiele gratulacji i słów uznania. Ta wystawa okazała się początkiem naszej współpracy z instytucjami kultury w naszym kraju. Obecnie nasze wyroby można oglądać, do 6 stycznia 2018 r., na wystawie pt.: „Żakardy. Dzieła sztuki użytkowej XIX – XXI wieku” w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Już 23 listopada 2017 r. otwieramy we współpracy z Muzeum Zamek w Oświęcimiu wystawę pt. : „Pasy kontuszowe – atrybut polskiego stroju szlacheckiego”. Wystawę będzie można oglądać do 14 stycznia 2018 r. Mamy nadzieję, że to przedsięwzięcie również okaże się naszym wspólnym sukcesem.

Więcej o wyrobach persjarni i inny ciekawostkach związanych z naszą działalnością można przeczytać na persjarnia.com lub na fanpage’u Persjarnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *