Budownictwo wiejskie w dwóch stylach

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o budowie domu powinniśmy sprecyzować swoje potrzeby, ocenić możliwości finansowe, dokonać analizy warunków działki. Kiedy już wiemy ile łazienek i pokoi jest nam potrzebnych, że kuchnia ma być otwarta na salon, a schody drewniane, planujemy gdzie będzie wjazd do garażu, a gdzie taras. Kiedy zamykamy oczy widzimy wymarzony dom…romantyczny wiejski domek? Małą rezydencję z efektownymi detalami, czy nowoczesny i prosty odporny na mody?

Jak pogodzić wszystkie oczekiwania – założenia funkcjonalne i ekonomiczne z tymi mniej racjonalnymi, które wynikają z upodobań estetycznych? Czy przeglądając katalog z projektami najchętniej połączylibyśmy ze sobą dwa domy? W jednym odpowiada nam układ pomieszczeń, a w drugim charakter zewnętrzny?

Decydując się na zakup projektu należy pamiętać o tym, że styl domu możemy dopasować do indywidualnych preferencji. Z pomocą stylisty projektowego ARCHON+ możemy zobaczyć, jak w prosty sposób nadać domowi indywidualny charakter. „Sposób jest rzeczywiście bardzo prosty, mianowicie w wielu wypadkach nie musimy przeprowadzać adaptacji projektu, co za tym idzie nie ponosimy dodatkowych kosztów związanych z wprowadzeniem zmian w projekcie, które znacząco zmienią oblicze realizowanego domu. Można łączyć ze sobą na wiele sposobów elementy różnych stylów i tworzyć nowe, własne detale. Każdy budujący może stworzyć swój własny niepowtarzalny dom. Wystrój zewnętrzny, to przede wszystkim zastosowane materiały i detale takie jak: balustrady, oprawa okien, wykończenia dachu, czy podmurówka. Nawet komin może mieć swój styl!”-mówi Monika Lisowska-Łętocha, Kierownik Pracowni Architektonicznej w ARCHON+ Biuro Projektów.

Jeżeli marzymy o sielskim domku, zaprojektowanym w tradycyjnym stylu to dobrym wyborem są naturalne materiały – drewno, dachówka w tradycyjnym kolorze terakoty, kamienna lub ceglana podmurówka.”Okna powinny mieć podzielone szyby i koniecznie dodające uroku okiennice.”Drewniane balustrady i widoczne elementy więźby dachowej to nieodzowne składniki rustykalnego domu. Można się pokusić o służące tylko do ozdoby wsporniki balkonów.”- dodaje Monika Lisowska- Łętocha z ARCHON+.

Aby uzyskać bardziej nowoczesny wygląd wystarczy ograniczyć ilość detali i wybrać proste rozwiązania. „Dobrze pasują tu szklane lub stalowe balustrady i okna bez podziałów. Można wykonać proste opaski wokół okien z tynku lub cegły klinkierowej. Klinkier można też zastosować w podmurówce lub na większych fragmentach ścian. Konsekwentnie należy również dobrać drzwi wejściowe i bramę garażową najlepiej z prostych segmentów. Taki wystrój łatwo uzyskać bez adaptacji”- podsumowuje Monika Lisowska- Łętocha z ARCHON+.

564312

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *