Budujemy dom w stylu narodowym!

Każdy powinien dążyć do polepszenia warunków zdrowotnych, gospodarczych, technicznych i konstrukcyjnych – lecz przy tem wszystkiem obowiązkiem naszym jest wierne podtrzymanie znamion swojskich.

Jan Sas Zubrzycki, „Cieśla Polski” Zeszyt IV, 1915 r.

Z wielką radością przyjęliśmy w redakcji wiadomość o możliwości relacjonowania kolejnej budowy wyjątkowego domu. Tym razem nie będzie to jednak dwór sensu stricte, a raczej dom w stylu dworkowym. Choć idąc jeszcze bardziej za wolą i tokiem rozumowania samych Inwestorów, którzy związani są z naszym portalem od samego początku, już w samym tytule nazwaliśmy ten dom domem w stylu narodowym. Swoją opowieść o historii budowy Inwestorzy pragną zacząć od najważniejszych dla nich inspiracji:

1. Dom nauczyciela

Przepiękny przykład szyku i stylu adekwatny dla przedwojennej tradycyjnej polskiej inteligencji. Według prof. dr.hab. Włodzimierza Bojarskiego polski inteligent to Polak o wyraźnie ponadprzeciętnym wykształceniu i żywym, krytycznym umyśle, wzbogacanym lekturą, o wyższej kulturze osobistej, zakorzeniony w tradycji rodzinnej i narodowej oraz poczuwający się do współodpowiedzialności za losy Ojczyzny. To człowiek z poczuciem godności osobistej i narodowej, na ogół prawego charakteru, często zaangażowany ofiarnie w działalność społeczną i patriotyczną. Polski inteligent zajmował się pracą umysłową i działalnością edukacyjną, naukową, kulturalną, organizacyjną, administracyjną lub polityczną. W tym rozumieniu inteligentami byli także polscy lekarze, prawnicy, przedsiębiorcy, wyżsi stopniem wojskowi oraz księża.(1) Dom znaleźliśmy na forum skyscrapercity.com w wątku o polskim, przedwojennym budownictwie w stylu dworkowym(2).

2. Inne domy z Mazowsza

Przy wspomnianym wątku warto zatrzymać się na dłużej. Do dnia dzisiejszego res_rustica wraz z Internautami przedstawił w nim kilkadziesiąt domów jednorodzinnych głównie z Mazowsza zbudowanych w latach 1900-1939. Wątek jest fantastycznym kompendium wiedzy, a dla nas był również kopalnią wielu inspiracji!

3. Dworek Milusin

Dworek Marszałka Piłsudskiego w Sulejówku… Jedna z naszych pierwszych inspiracji! Tak pod względem architektonicznym jak i „duchowym”. Te ściany, okna, cudowny portyk wsparty masywnymi kolumnami i drewniana podłoga, która zawsze do późnych godzin nocnych nosiła na sobie samego Marszałka!

800px-POL_Sulejowek_Milusin_01_Tadeusz Rudzki

4. Literatura

Nie sposób wymienić w tym miejscu wszystkich tytułów książek, które w czasie budowy służyły nam inspiracją i pomocą. Nie sposób! Wybraliśmy zatem pięć naszym zdaniem najważniejszych:

  • Budownictwo wiejskie Karol Iwanicki
  • O stylu krajowym w budownictwie wiejskim Zygmunt Ks. Czartoryski
  • Budownictwo drzewne i wyroby z drzewa w dawnej Polsce Zygmunt Gloger
  • Nowe oblicza polskiego dworu
  • Polski dwór. Tradycja, architektura, historia.

Dlaczego te tytuły? O tym napiszemy już w kolejnych wpisach.

 

Przypisy
1 – http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2013/08/inteligencja-polska
2 – http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1473095

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *