Budujemy karmnik dla ptaków!

Zima to piękny czas! Jednocześnie jednak trudny dla większości dziko żyjących zwierząt – dlatego warto pomóc im go przetrwać, przy okazji obserwując i ucząc się czegoś o naszych mniejszych sąsiadach. Najprostszym sposobem jest postawienie za oknem karmnika dla ptaków. Aby jednak nie zrobić więcej szkody niż pożytku – warto znać kilka zasad pozwalających na wykonanie go i usytuowanie poprawnie.

Sam projekt jest tym razem banalnie prosty, wymaga raptem kilku narzędzi i podstawowych zdolności manualnych.

Zacząć należy od zgromadzenia kilku narzędzi i materiałów. Konstrukcja karmnika jest bardzo prosta i poradzi sobie z nią nawet początkujący majsterkowicz – a czy przycięte fragmenty płyty będą proste – to już kwestia drugorzędna.

1 - Płyta MFP, najlepiej grubości 18mm lub większej. Nie jest potrzebna cała, wystarczy fragment o wymiarach podanych na rysunku. 2 - Kantówki drewniane o przekroju ok. 2x2cm 3 - Gwoździe – około 40 sztuk. 4 - Haczyk meblowy 5 - Młotek 6 - Ołówek 7 - Linijka 8 - Piła
1 – Płyta MFP, najlepiej grubości 18mm lub większej. Nie jest potrzebna cała, wystarczy fragment o wymiarach podanych na rysunku.
2 – Kantówki drewniane o przekroju ok. 2x2cm
3 – Gwoździe – około 40 sztuk.
4 – Haczyk meblowy
5 – Młotek
6 – Ołówek
7 – Linijka
8 – Piła

Aby ułatwić czyszczenie – karmnik składa się z dwóch części: daszku i wysuwanej tacki na pokarm z prowadnicami.

1 - Prowadnice z kantówek drewnianych  2 - Tacka z płyty MFP  3 - Daszek  4 - Haczyk meblowy służący do zabezpieczenia tacki przed wysunięciem.  5 - Gwóźdź do zahaczenia haczyka w przedniej części tacki.  6 - Drążek do wieszania słoniny dla sikorek.  7 - Element usztywniający z płyty MFP  8 - Element usztywniający z płyty MFP
1 – Prowadnice z kantówek drewnianych
2 – Tacka z płyty MFP
3 – Daszek
4 – Haczyk meblowy służący do zabezpieczenia tacki przed wysunięciem.
5 – Gwóźdź do zahaczenia haczyka w przedniej części tacki.
6 – Drążek do wieszania słoniny dla sikorek.
7 – Element usztywniający z płyty MFP
8 – Element usztywniający z płyty MFP

MFP-03

Bardzo istotnym dla prawidłowego funkcjonowania karmnika elementem jest jego usytuowanie i sposób zawieszenia.

1 – Najlepiej jeśli karmnik znajduje się na ok. 2m wysokości, możliwie cienkim słupku. Zabezpieczy to stołujące się w nim ptaki przed kotami (którym zresztą także warto wystawić w jakimś ciepłym miejscu miskę z karmą i wodą)

2 – Daszek powinien być na tyle nisko, aby do wnętrza budki nie zmieściły się drapieżniki. Powinien również dobrze osłaniać tackę z pokarmem przed opadami, ale także umożliwiać swobodne lądowanie i start.

3 – Słonina wisząca na drążku musi być surowa, bez przypraw i nie powinna wisieć dłużej niż 3-4 tygodnie. Należy ją również zdjąć jeśli temperatura powietrza wzrośnie powyżej 0°C.

4 – Pokarm powinien być uzupełniany regularnie, wskazana jest także woda, która zimą staje się towarem bardzo poszukiwanym. W żadnym wypadku nie należy wsypywać pokarmów solonych. Tacka musi być regularnie czyszczona. Warto również sprawdzić, jakie gatunki ptaków odwiedzają nasz karmnik – i dostosować pokarm do ich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *