Dwór – polska tożsamość – trasa autorska Macieja Rydla

Dwór - polska tożsamość - Maciej RydelNa początku października swoją premierę miała wyjątkowa książka „Dwór – polska tożsamość”, której autorem jest pan Maciej Rydel.

Książka stanowi kompendium wiedzy o ważnym dla polskiej tożsamości zjawisku, jakim są dwory, będące charakterystycznym elementem naszego krajobrazu, polskiej historii i kultury, a także ośrodkami ziemiańskiej kultury i obyczaju, kultywowania tradycji rodowych i narodowych oraz walki o polskość. Niemal od początków państwa budowano je najpierw jako obronne gniazda rycerskie, później, od połowy XVII wieku, jako skromne (w porównaniu do pałaców) rezydencje właścicieli ziemskich. W Polsce takich małych siedzib ziemiańskich było stosunkowo dużo w porównaniu z innymi krajami Europy.

Autor przedstawia najwartościowsze przykłady dworów zbudowanych od średniowiecza do czasów współczesnych. Pokazuje wielką różnorodność koncepcji architektonicznych realizowanych w poszczególnych okresach, zaznajamia nas z historią dworów i losami ich właścicieli, walorami estetycznymi i użytkowymi samych budynków oraz ich otoczenia. Zwraca uwagę, jak wielkim zagrożeniem dla naszej kultury i tożsamości w Europie jest rozpoczęty po 1939 roku proces usuwania z krajobrazu polskiego zabytkowych dworów i parków oraz wymazywania ze świadomości Polaków patriotycznych wartości ziemiańskich.

Książka do kupienia w Księgarni Budujemy Dwór.

W ramach promocji swojej książki Maciej Rydel wyrusza również w trasę autorską po Polsce. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na spotkania, które odbędą się w następujących miejscach i czasie:

  • piątek 26 października 2012 r., g. 17.00, Kraków-Bronowice, ul. tetmajera 28, Muzeum Młodej Polski „Rydlówka”.
  • środa 7 listopada 2012 r., g. 15.15, aula na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bażyńskiego 6 w Gdańsku-Oliwie
  • czwartek 15 listopada 2012, g. 16.30, Muzeum Dom Uphagena, Gdańsk, ul. Długa 12
  • czwartek 22 listopada 2012, g. 18.00, Dom Spotkań z Historią. Warszawa, ul. Karowa 20 ZMIANA MIEJSCA! Centrum Edukacji IPN, ul. Marszałkowska 21/25
  • piątek 23 listopada 2012, g. 18.00,  Księgarnia Zyski i S-ka, Poznań ul. Wielka 10
  • sobota 24 listopada 2012, g. 16.00, Muzeum Adama Mickiewicza Śmiełów – pałac

Dwór - polska tożsamość - Maciej Rydel

MACIEJ  RYDEL ur. w 1943 r. w rodzinnym dworze w Dołuszycach k. Bochni.
Dokumentalista polskich dworów i historii ziemiaństwa. Właściciel prywatnego zbioru ikonografii (m.in. 14 tys. fotografii dworów). Przygotował 20 wystaw fotograficznych, jego akwarele i fotografie są w zbiorach kolekcjonerów w Polsce i za granicą. Autor książek Jam dwór polski (1993 i 1997) i Oblicza polskiego dworu (2003 i 2004, współautor S. Markowski), artykułów publikowanych w miesięczniku „Spotkania z Zabytkami”, dzienniku „Rzeczpospolita” oraz odczytów na temat dworów i ziemiaństwa. Kronikarz rodu Rydlów, organizator zjazdu w 2000 roku w Krakowie-Bronowicach z okazji 100-lecia najsłynniejszego polskiego wesela. Wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego oraz Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki.
Doktor ekonomii, emerytowany nauczyciel akademicki, kierownik specjalności marketing na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w latach 1994–2008. Założyciel Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów i jej wieloletni dyrektor programowy. Autor książek, artykułów i referatów konferencyjnych na temat zarządzania marketingowego.

zysk.com.pl/ŁG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *