DWÓR WIEJSKI – Karolina z Potockich Nakwaska

Dwór Wiejski w sklepie stylowy dwórNa rynku ukazało się właśnie wznowienie Dworu wiejskiego, czyli dzieła poświęconego gospodyniom polskim, przydatnego i osobom w miescie mieszkającym przerobione z fr. pani Aglae Adanson z wielu dodatkami i zupełnem zastósowaniem do naszych obyczajów i potrzeb – cytując w skrócie zapisy ze strony tytułowej. Książka Karoliny Nakwaskiej pierwotnie została wydana w 1843 roku.

Kim była Karolina Nakwaska? Jej postać dobrze przedstawiła Ewelina na blogu staropolski-zapiecek.blogspot.com:

(…) Pochodziła z magnackiej rodziny Potockich. Jej ojciec umarł dość młodo, a ona wychowywała się z matką – kobietą wyjątkowo lekkomyślną i rozrzutną, która w przeciągu krótkiego czasu roztrwoniła rodzinny majątek. Matka nie dająca sobie rady z utrzymaniem majątku wydała młodziutką Karolinę za mąż za Aleksandra Starzeńskiego (1815). Małżeństwo to w tak młodym wieku i bez miłości zakończyło się formalnie po 9 latach. Wedy to Karolina wzięła ślub z Henrykiem Mirosławem Nakwaskim i zaczęła wieść życie wiejskie. Niestety sielanka skończyła się dość szybko, gdyż jej małżonek, uwikłany w życie polityczne powstańczej Warszawy, zmuszony był opuścić kraj, a małżonka dołączyła do niego w 1832 roku. W czasie swej emigracyjnej tułaczki Nakwaska znalazła się w gronie najwybitniejszych pisarzy i działaczy patriotycznych.Kraszewski tak pisze o Nakwaskiej: „W sposobie przemawiania autorki naszej jest coś tak sympatycznego, ożywionego, ciepłego, dobitnego, polskiego, iż to, co z pod pióra jej wychodzi, mówi do serc, chwyta za nie i przekonywa”.
Podczas emigracyjnej tułaczki spotkało ją wiele przykrych spraw, m. in. straciła swojego małego synka, który ciężko chorował, a nagłe wygnanie z Drezna doprowadziło do jego zgonu.
Mniej więcej w tamtym okresie Nakwaska zetknęła się francuskim dziełem „La maison de campagne” wydanego w 1830 roku przez Aglaë Adanson. Książka ta była wzorem i inspiracją dla Karoliny, po wpływem którego napisała „Dwór wiejski. Dzieło poświęcone gospodyniom polskim, przydatne i osobom w mieście mieszkającym”.
(…)

Dwór Wiejski w sklepie stylowy dwór

Tom I „Dom wiejski” poświęcony został ogólnym zagadnieniom życia na wsi (m.in. Korzyści dla zdrowia i przyjemności życia wiejskiego; Najprzyjemniejsze wsi położenie; Opis i rozkład domu mieszkalnego; Spiżarnia; Inne dworskie zabudowania; Dziedziniec, podwórze, mieżwa; Architektura budynków i materiały; Służący, ich wybór, przymioty jakie mieć powinni i postępowanie pani domu z niemi; Rozkład czasu i urządzenie ogólne domu; Książki przydatne na wsi; Pszczelnik)

Tom II „Kuchnia wiejska” na 412 stronach mieści około 200 przepisów kulinarnych.

Tom III „Rady i przepisy” zebrany jest w porządku alfabetycznym szereg praktycznych porad, m.in.: ból zębów, ciężarność, maligna, małżeństwa, mikstury, morwy, muchy i mrówki, własności pokarmów, wykręcanie nogi lub ręki, zachowanie się kobiet, zgorszenia.

Aktualne wznowienie zawiera wszystkie części w jednym woluminie! Książka dostępna jest w sklepie Stylowy Dwór. Polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *