Motyw polskiego dworu w filmie „Wyklęty”.

Doczekał się dwór w Turowej Woli kolejnej filmowej kreacji. I to jakże ważnej, jakże symbolicznej! Zagrał jako dom rodzinny Franciszka Józefczyka, który rzucony na szalę wielkiej, polskiej historii zostanie ostatnim żołnierzem ostatniego powstania narodowego.

Kadr z filmu „Wyklęty”.
Kadr z filmu „Wyklęty”.
Kadr z filmu „Wyklęty”.
Kadr z filmu „Wyklęty”.

W scenie otwierającej film nasz bohater jako mały chłopiec żegna się z ojcem, majorem który wyrusza na wojnę roku 1920, kiedy Polska zatrzymała bolszewicką nawałnicę. Możemy się tylko domyślać, że ojciec już nie wróci.

Musisz jechać? – chłopiec zadaje ojcu pytanie.

Każdy mężczyzna ma swoje obowiązki, synu. Jak dorośniesz, też takie będziesz miał.

Jakże polskie te losy! Pożegnanie ojca. Później pożegnanie ojcowizny. W końcu pożegnanie Ojczyzny.

„Wyklęty” to oparty na faktach film, którego akcja toczy się w Polsce, w drugiej połowie lat 40-tych. Jego bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Ludzie, którzy mimo olbrzymiej przewagi resortu bezpieczeństwa, wspieranego przez radzieckie NKWD, walczyli do końca o swoją sprawę. To film o brutalnych czasach, niedocenionych bohaterach targanych dylematami i sporze o historię, a także osamotnieniu, trudnej miłości i dramatach rodzin.

***

Artur Grottger, "Obrona dworu" z cyklu "Polonia", 1863 rok.
Artur Grottger, „Obrona dworu” z cyklu „Polonia”, 1863 rok.

Jest w tym filmie jeszcze jedna, symboliczna scena. Obrona pałacu. Nie ma w nim już życia, nie ma rodowitych z pokolenia na pokolenie ziemiańskich mieszkańców. Nie ma grottgerowskich płaczących kobiet oraz ich mężów i synów broniących swego majątku przed carskim wojskiem. Historia nie zatoczyła kręgu tylko posunęła się znacznie dalej. Pałac w którym schronił się oddział „Wiktora” jest już opuszczony, splądrowany. Zwykła ruina, która pozostała po dekrecie z 6 września 1944 roku mówiącym o reformie rolnej będącej w rzeczywistości eksterminacją polskiego ziemiaństwa! Dekrecie narzuconym przez Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego – tymczasowy, marionetkowy organ władzy wykonawczej w Polsce ustanowiony na zlecenie Józefa Stalina.

Kadr z filmu „Wyklęty”.
Kadr z filmu „Wyklęty”.
Kadr z filmu „Wyklęty”.
Kadr z filmu „Wyklęty”.
Kadr z filmu „Wyklęty”.
Kadr z filmu „Wyklęty”.

Na ukrywający się w pałacu partyzancki oddział, w którym walczył nasz tytułowy wyklęty, Franciszek Józefczyk ps. „Lolo” trwa właśnie obława. Ludowe wojsko polskie otoczyło budynek i zacieśnia wokół krąg. Rozpoczyna się zacięta walka, jednak obrońcy pałacu nie bronią już samego budynku, do końca walczą tylko o wolność, honor i prawdę. Dworów i pałaców już nie było. Zdjęcia do tej sceny zrealizowane zostały na terenie pałacu w Śladkowie Dużym w gminie Chmielnik w powiecie kieleckim.

***

25 października film będzie miał swoją premierę na DVD.

Można go nabyć w sklepie Stylowy Dwór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *