Napoleon w Smorgoniach Zygmunta Rozwadowskiego

Napoleon w SmorgoniachDokładnie 198 lat temu, 18 grudnia 1812 roku Napoleon Bonaparte dotarł do Francji. Cesarz Francuzów podczas trzynastodniowej przeprawy, odbytej po części saniami, eskortowany był przez polskich szwoleżerów. Dlaczego? Ponieważ podróż rozpoczął w Smorgoniach, gdzie kwaterował po wcześniejszej klęsce swoich wojsk.

To właśnie tę scenę wyjazdu uwiecznił na płótnie polski malarz Zygmunt Rozwadowski. Na obrazie zatytułowanym „Napoleon w Smorgoniach” (1930 r., olej, płótno, 100×209) prócz wymaszerowujących wojsk, ordynansa przygotowującego sanie dla cesarza i gotowych do drogi szwoleżerów widzimy pokrytą śniegiem równinę i piękny, rozświetlony dworek, na którego ganku czeka sam Bonaparte. (Kliknij obraz, aby powiększyć.)

Napoleon w Smorgoniach, 1903 r., Muzeum Sztuki w Łodzi
Napoleon w Smorgoniach, 1903 r., Muzeum Sztuki w Łodzi

Artysta malował głównie sceny batalistyczne okresu napoleońskiego i powstania listopadowego. Współtworzył „Panoramę Racławicką”. Był odpowiedzialny za oddziały kawalerii narodowej w części realizowanej według zamysłu Wojciecha Kossaka: od baterii armat rosyjskich po grupę jeńców.

Zygmunt Rozwadowski (ur. 25 stycznia 1870 we Lwowie, zm. 23 lipca 1950 w Zakopanem) – polski malarz batalista, scenograf, żołnierz Legionów, współtwórca m.in. Panoramy Racławickiej i twórca projektu rogatywki 1 pułku Ułanów Legionów Polskich.

W latach 1883-1890 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych m.in. u Jana Matejki, a w latach 1891-1893 w Monachium w prywatnej szkole Antona Azbego. Jeszcze na studiach wystawiał swoje obrazy w TPSP w Krakowie i Lwowie, początkowo pod nazwiskiem Jordan. Po studiach powrócił do Lwowa gdzie nauczał w Szkole Przemysłowej, w tym okresie też wystawiając swoje dzieła i współpracując przy tworzeniu dekoracji teatralnych. W okresie I wojny światowej walczył w Legionach, po II wojnie światowej zamieszkał w Zakopanem.
(za wikipedia.pl)

Bibliografia:
1-„Obrazy rozmaite. Dzieła autorów „Panoramy Racławickiej”. Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 2005 r.

Łukasz Górka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *