Odbudowany dwór w Suchoręczu

Zespół dworsko-parkowy w Suchoręczu to kolejne miejsce, które w ostatnich latach odzyskało dawny blask i chwałę. Ta renowacja cieszy tym bardziej, że dwór mimo apartamentów gościnnych i swojej oferty skierowanej do firm i instytucji jako centrum szkoleniowo-konferencyjne dzięki odpowiedniemu podejściu właścicieli zachował bardzo dużo ze swojej pierwotnej funkcji. Jak to było możliwe? Posłuchajcie…

Historia

8Dworek wzniesiony został w drugiej połowie XIX wieku. Parterowy, nakryty dachem łamanym, z pozornym ryzalitem opiętym lizenami na osi. Po 1920 r. właścicielem Suchoręcza został niemiecki polityk i rolnik Eugeniusz Neumann (1875-1939). Był on m.in. przewodniczącym koła niemieckiego w polskim sejmie II Rzeczpospolitej w latach 1924-1933. W 1926 r. majątek pod jego zarządem liczył 528 ha, w tym 480 ha ziem uprawnych, 37,5 ha łąk i pastwisk oraz 10,5 ha nieużytków. Obiekt podczas II wojny został częściowo zniszczony przez pożar, a po wojnie wykorzystywany był jako obiekt użyteczności społecznej. Obecny właściciel przejął obiekt w 2000 roku. Odbudowa trwała kolejnych dziewięć lat. Nieruchomość dziś zajmuje działkę o powierzchni 3.34 ha. Do majątku aktualnie należą również dwie sąsiadujące z nią działki o łącznej powierzchni 3,44 ha wykorzystywane jako pastwisko oraz trwałe użytki zielone.

Dwór w Suchoręczu w publikacji DWORY I PAŁACE WIEJSKIE W WIELKOPOLSCE panów Libickich.
Dwór w Suchoręczu w publikacji DWORY I PAŁACE WIEJSKIE W WIELKOPOLSCE panów Libickich.

Odbudowa

Dwór pierwotnie wzniesiony został oczywiście z czerwonej cegły, ale spaloną podczas wojny część odbudowano już w technologii betonu komórkowego. Cała elewacja podczas renowacji ocieplona została wełną mineralną. W budynku zastosowano stolarkę okienną drewnianą najwyższej jakości. Konstrukcja dachu została w całości odbudowana, a strop poddasza pozostał drewniany. Dach pokryty został dachówką BRAAS z 2006 roku. Orynnowanie i obróbki blacharskie tytanowe wykonane zostały w tym samym roku. Kominy odbudowano z cegły klinkierowej. Jednopiętrowy budynek z poddaszem użytkowym jest częściowo podpiwniczony. Powierzchnia zabudowy to 309m2, a powierzchnia użytkowa wynosi aż 474,5m2.

Dwór w 2009 roku, fot. Marek Kujawa, polskiezabytki.pl
Dwór w 2009 roku, fot. Marek Kujawa, polskiezabytki.pl

Ogrzewanie budynku odbywa się z lokalnej kotłowni zasilanej olejem opałowym, wspomaganej kominkiem grzewczym z płaszczem wodnym oraz bateriami słonecznymi.  Do budynku została doprowadzona woda z wodociągu wiejskiego. Ścieki odprowadzane są do przydomowej biologicznej oczyszczalni. Wszystkie pomieszczenia zostały wyposażone w instalację elektryczną, TV, telefon, szerokopasmowy Internet, instalację alarmową oraz monitoring Video.

W budynku znajdują się dziś trzy apartamenty gościnne, każdy z odrębną łazienką i sypialnią, trzy sypialnie wyposażone w łazienki, dwa gabinety, sala bilardowa, jadalnia, kuchnia, hall na I piętrze oraz poddasze użytkowe z trzema pokojami, łazienką oraz salonem. Wszystkie pomieszczenia są w pełni wyposażone i umeblowane w stylowe meble najwyższej jakości oraz antyki z różnych okresów historycznych.

Park

Park przy dworze zachował się w całkiem dobrym stanie, jednak i tutaj właściciele poddali go pieczołowitej renowacji i restrukturyzacji. W 2003 roku postawiono od podstaw budynek gospodarczo-garażowy o powierzchni 157 m2 z wiatą 25m2. Budynek wykonany został z licowanej cegły i kamienia, kryty dachówką. Wybudowana została również stajnia w stylu muru pruskiego, kryta dachówką ze stanowiskami na sześć koni o pow.35m2. Postawiono również drewnianą stodołę o tej samej powierzchni. Ponadto na terenie majątku powstała mini owczarnia, drewutnia, wiata do grillowania, plac zabaw dla dzieci oraz wiele innych elementów drobnej architektury. Z istniejących obiektów w tym czasie częściowo została odrestaurowana lodownia. Lodownie dawniej spełniały funkcję piwnic czy też chłodni, ta znajdująca się w ziemi z ceglanym sklepieniem w gotyckim stylu powstała około XV wieku. Przez cały rok, niezależnie od pogody, panuje w niej temperatura 10-12 st.C! Na terenie parku znajdował się również tradycyjny staw, który w 2006 roku został pogłębiony. Jego brzegi zostały uformowane i utwardzone od nowa. Po tym zabiegu właściciele zarybili go w kilka nieuciążliwych w hodowli gatunków ryb.

Dziś właściciel ze względu na podeszły wiek i zmieniające się ciągle plany życiowe nosi się z zamiarem sprzedaży majątku wraz z parkiem i całym wyposażeniem, jednak jak słusznie zaznacza – odda go tylko w dobre ręce!

Redakcja portalu Budujemy Dwór dziękuje właścicielom za udostępnione materiały i zdjęcia. (www.dworek-suchorecz.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *