Pasy kontuszowe i makaty buczackie

Tapiserie, dywany, kilimy zdobiły polskie dwory, zamki i pałace. Dekorowały, dodawały prestiżu, ocieplały wnętrza. Tkaniny w polskich dworach były nieodłącznym elementem wyposażenia. Tworzyły charakterystyczny klimat staropolskiego domu. Różne było ich pochodzenie. Docierały jako podarki, wojenne łupy czy planowane zakupy. Były również wykonywane na zlecenie zamawiającego, co uwidaczniało się w ich treści np. przez umieszczenie herbu przyszłego właściciela. Jedynie kilimy zawsze wytwarzano w warunkach domowych z lokalnych surowców. W nich też najpełniej odzwierciedliła się twórczość ludowa. Przez prostotę wykonania były powszechne. Wykorzystywano je wszechstronnie, nie tylko do dekoracji ścian i podłóg.

Ta niezwykła popularność tkanin powodowała, że ciągle istniało na nie zapotrzebowanie. Dlatego też powstawały lokalne manufaktury, które wytwarzały te cenne tkaniny. Jedną z najbardziej znanych do dziś jest tkalnia Oskara Potockiego z Buczacza, kierowana później przez jego bratanka Artura. Buczackie wyroby zadebiutowały na Powszechnej Wystawie Krajowej we Lwowie w 1894 r. Ich wysoki poziom wykonania wzbudził zachwyt wśród zwiedzających. Nie tylko jakość ale i wkomponowane motywy pasów kontuszowych spowodowały to ogromne zainteresowanie. Jedwab, złota nić i rzemieślnicze wykonanie czyniły makatę buczacką niezwykle piękną lecz jednocześnie bardzo drogą. Tkalnia Makat Buczackich hr. Artura Potockiego zdobyła uznanie nie tylko w kraju, również zagranica zachwyciła się tymi tkaninami. Kres działalności prześwietnej manufaktury położyło wkroczenie do Buczacza wojsk sowieckich w 1939 r. Od tej chwili makaty przeszły do historii stając się obiektami unikatowymi i bardzo trudno dostępnymi.

Persjarnia Zambrzyckich
Persjarnia Zambrzyckich

Jak Feniks odradza się z popiołów, tak odrodziła się makata buczacka. Przyczyniła się do tego Persjarnia Zambrzyckich w której współcześnie wytwarza się polską tkaninę historyczną. Po dociekliwych kwerendach, długotrwałym opracowywaniu wzoru i niezliczonych próbach technicznych związanych z doborem rodzaju włókna, jego koloru, wykonaniu fragmentów próbnych tkanin, nieprzespanych nocach i chwilach zwątpienia w sukces przedsięwzięcia pojawiły się owoce w postaci gotowych makat.

Persjarnia Zambrzyckich
Persjarnia Zambrzyckich

Persjarnia Zambrzyckich zrodziła się z pasji do polskiej historii i kultury. Inspiracją do jej powstania były manufaktury produkujące pasy kontuszowe zwane persjarniami. W ofercie Persjarni znajdziemy m.in. makaty buczackie z motywem pasów kontuszowych produkowane w różnych zestawach kolorystycznych. Wszystkie inspirowane są naszą historią. Jest więc „Kawa we Lwowie”, „Wino Kamieńca”, „Złoto Buczacza”, „Czerwień Barbakanu”, „Purpura Oleska” i „Wody Dniestru”. Wszystkie zachwycają szlachetnością kolorów, subtelnością barwnych kontrastów i wzajemnych dopełnień.

Persjarnia Zambrzyckich
Persjarnia Zambrzyckich

Oprócz makat w ofercie prawdziwej Persjarni nie mogło zabraknąć pasów kontuszowych. Przy ich produkcji, podobnie jak w przypadku makat, położono wielki nacisk na opracowanie wzoru, szlachetność barw, subtelność kolorystycznych dopełnień i kontrastów. Pasy inspirowane są postaciami literackimi: „Bohun”, „Kmicic”, „Zagłoba” oraz urzędami: „Wojewoda” i „Hetman”.

Persjarnia Zambrzyckich
Persjarnia Zambrzyckich

Wyjątkowość wyrobów z Persjarni polega na ich wielostronności, bo tkaniny te są tak zaprojektowane, że nie mają lewej strony. Mnogość osnów i wątków umożliwiła w przypadku makat wyprodukowanie tkanin dwustronnych, a w przypadku pasów kontuszowych czterostronnych, co w pełni odpowiada historycznemu charakterowi tych wyrobów. Wzory umieszczone na wyrobach nie są historyczną kopią a współczesnymi kompozycjami starannie opracowanymi na podstawie zachowanych oryginalnych historycznych tkanin. Dzięki temu w Persjarni produkuje się unikatowe tkaniny poparte doświadczeniem pokoleń, a jednocześnie odpowiadające dzisiejszym wymogom i standardom.

Persjarnia Zambrzyckich
Persjarnia Zambrzyckich

Wyroby z Persjarni Zambrzyckich mogą być wspaniałą dekoracją w naszych mieszkaniach i domach, bez względu na to czy mamy je urządzone w stylu tradycyjnym czy nowoczesnym. Ich ponadczasowe wzornictwo potrafi odnaleźć się w każdym wnętrzu. Ponad to mogą być oryginalnym uzupełnieniem naszego stroju bowiem Persjarnia oferuje pasy kontuszowe, które można zakładać do ubiorów historycznych jak i współczesnych. Oferta Persjarni ciągle jest uzupełniana o nowe wyroby. Wkrótce katalog wyrobów wzbogacą bieżniki. Pełna oferta wyrobów jest dostępna na persjarnia.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *