Petrykozy – ruiny dworu. Mamy zdjęcia z 2015 roku!

Dwór w Petrykozach koło Mszczonowa… Któż nie kojarzy dziś tego jednego z najbardziej charakterystycznych dworów z powojennej historii Polski? Ten malowniczy, klasyczny, przepiękny polski dworek bodaj jako jedyny doczekał się kilkunastu współczesnych artystycznych interpretacji. Tę najważniejszą w 2001 roku za sprawą Poczty Polskiej poznały miliony Polaków i naprawdę aż trudno uwierzyć, że dziś po tym malowniczym dworku pozostały tylko znaczki, wspomnienia i… zgliszcza.

Nie byłoby dziś również i tych znaczków oraz wspomnień, gdyby nie Wojciech Siemion – znany aktor, który po wojennej i powojennej pożodze kupił w 1969 roku opuszczony i zaniedbany budynek, który wymagał generalnego remontu. Aktor zabrał się do niego własnoręcznie i dlatego często w latach siedemdziesiątych wraz z żoną Jadwigą można było ich zastać przy pracach remontowych. Małżonkowie w tym czasie między innymi ułożyli na dachu gonty. Później sam Siemion mówił: „Nie patrz tak na dach, bo gonty są trochę nierówno położone, bo układałem je wraz z żoną i tak jakoś krzywo wyszło…”.1 I pięknie również.

Prywatne Muzeum na poddaszu dworu w Petrykozach
Prywatne Muzeum na poddaszu dworu w Petrykozach

Lecz dom ten nie był zwykłym domem. Był tym najprawdziwszym polskim dworem, w którym rozkwitało życie kulturalne i towarzyskie; sercem regionu, które biło codziennie tym samym swojskim rytmem. Właściciel otworzył we dworze Prywatne Muzeum przepełnione dziełami sztuki artystów współczesnych i ludowych. Na poddaszu dworku urządzona została wystawa prac takich twórców jak Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, Leon Tarasewicz, Edward Dwurnik czy Jan Dobkowski oraz artystów ludowych: Leona Kudły, Szczepana Muchy, Heleny Szczypawki-Ptaszyńskiej i Karola „Heródka” Wójciaka. Natomiast na przylegającym do dworku terenie o powierzchni 10 ha stworzono skansen, w którym znajdowały się: pochodząca spod Krosna chałupa z 1830 roku; wiatraki tzw. koźlaki pochodzące z Chudolipia i Zimnicy, również powstałe ok. 1830 roku;karczma ze Skuł oraz warsztat kowalski z początku XIX wieku. Tak było do kwietnia 2010 roku, kiedy to aktor doznał poważnych obrażeń w wyniku wypadku drogowego w Ruszkach pod Sochaczewem i trzy dni później zmarł. Po śmierci właściciela muzeum było prowadzone przez jego syna, Krzysztofa Siemiona i żonę, Dorotę. Placówka działała do 4 marca 2013 roku, kiedy to dworek strawił pożar.

Jak Petrykozy wyglądają dziś, cztery lata po śmierci Siemiona i dwa lata po pożarze? Nasz portal dotarł do najnowszych zdjęć budynku i skansenu wykonanych przez naszego czytelnika. Autor zdjęć, tak jak i my, jest bardzo rozgoryczony zastanym stanem. – Zabrakło Gospodarza i dzieło życia wielkiego Poety i Aktora chyli się ku upadkowi. – dodaje w komentarzu do zdjęć. – Szkoda…Uważam, że Państwo i Lokalna Administracja powinna wesprzeć Rodzinę w ratowaniu i udostępnieniu kiedyś Dworku, Skansenu i Zbiorów które pozostały po Wojciechu Siemionie. Nie mamy za dużo w Polsce, a szczególnie na Mazowszu takich miejsc, można powiedzieć magicznych miejsc. To chyba ostatnia chwila żeby coś uratować… W tak ważnej sprawie, pamiętając jakim Siemion był świetnym organizatorem, jak pokonywał przeszkody, jak budował powinniśmy, nie bacząc na różne animozje zrobić ile można dla uratowania tego miejsca.

Na dzień dzisiejszy zbiory malarstwa zabezpieczone są chyba w Pałacu w Radziejowicach, meble i inne nie wiem, podobno w jakimś magazynie. Dworek został przykryty papą, ale tylko strop. Najgorzej ma się skansen, obawiam się że wiatraki runą niedługo. Karczma ma dziurawy dach, kuźnia się rozpada… – dopowiada rozżalony czytelnik. Oto aktualne zdjęcia obiektu oraz skansenu Jego autorstwa:

Jeszcze kilka lat temu wiele osób i instytucji chlubiło się Petrykozami, a sam Wojciech Siemion swoją osobą uświetniał wiele lokalnych uroczystości. Petrykozami chwaliły się również lokalne samorządy, a sam dwór ozdabiał wiele tematycznych wydawnictw i stron www. Gdzie ci ludzie i te instytucje są dzisiaj? Co w zakresie ratowania zabytku robi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego?! Czy ktoś pomoże rodzinie aktora?


Przypisy:

1- http://www.pawlow.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=201:wojciech-siemion-pan-na-petrykozach&catid=14:gos-pawowa-nr-12

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *