Po prawie 100 latach wielkie święto jeźdźców i myśliwych powraca na włoszczowskie Podzamcze!

W niedzielę 11 października Fundacja „Folwark Podzamcze” organizuje I Hubertusa Ziemiańskiego na Podzamczu 2015. Wydarzenie odbędzie się we Włoszczowie na terenie dworskiego założenia ogrodowego na Podzamczu, zwanego od hodowanych tam w przeszłości bażantów – Bażanternią.

Hubertus jest świętem myśliwych, jeźdźców i leśników. Nazwa pochodzi od ich patrona świętego Huberta. Zgodnie z wielowiekową tradycją w dniu tym organizowane są uroczyste polowania z zachowaniem historycznych wzorców i ceremoniałów. Wśród jeźdźców urządzana jest gonitwa, podczas której ściga się tzw. lisa – jeźdźca z lisią kitą przypiętą do lewego ramienia.

Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje związane z tematyką myśliwską i jeździecką. Impreza rozpocznie się o godz 11.30 hubertowską mszą polową, po której nastąpi oficjalne otwarcie imprezy. Głównym punktem Hubertusa będzie bieg św. Huberta za lisem. Ciekawie zapowiada się także konkurs na najlepszy strój z epoki przełomu XIX i XX wieku. Hubertusa zakończy wręczenie nagród dla zwycięzcy gonitwy oraz pokaz dżygitówki. Zwieńczeniem dnia będzie wspólna biesiada myśliwsko-jeździecka.

Wydarzenie nawiązuje do tradycji polowań z przełomu XIX i XX wieku organizowanych na Podzamczu przez Stanisława i Sergiusza Niemojewskich. Słynący z zamiłowania do koni i polowań właściciele Włoszczowy – urządzali we Włoszczowie polowania z chartami czyli tzw. parforsy. Na organizowane przez nich łowy zjeżdżali myśliwi i jeźdźcy z całego Królestwa Polskiego. Wśród nich byli m. in. Stefan Libiszowski – późniejszy poseł na sejm IV kadencji w II RP, Leopold Kronenberg – finansista, bankier i działacz społeczny oraz Jan i Edward Reszke – znani śpiewacy operowi.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Starosta Włoszczowski oraz Burmistrz Gminy Włoszczowa. Nasz portal objął nad wydarzeniem patronat medialny.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.hubertus-podzamcze.pl.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *