Pokrycie domu drewnianego

Moda na ekologię rozkwita, a razem z nią trend budowania dworów z drewna oraz budynków i restauracji o charakterze regionalnym. Ściany z drewna to jedno, a co z dachem?

Inwestorzy marzący o przytulnym domku z bali mają do wyboru całą gamę produktów. Począwszy od strzechy i gontu drewnianego, przez pokrycia bitumiczne aż do pokryć stalowych. Zapał miłośników sielskich widoków może zostać jednak nieco ostudzony przez cenę  tych najbardziej tradycyjnych pokryć ze strzechy i gontu drewnianego. Ceny tego ostatniego – w zależności od rodzaju drewna – rozpoczynają się od 40 zł za metr kwadratowy. Cena strzechy z kolei jest porównywalna z ceną dobrej jakości dachówki ceramicznej. Ponadto obydwa te pokrycia, choć należą do trwałych, charakteryzują się też dość dużą wagą, co przekłada się na odpowiednie – a więc bardziej kosztowne przygotowanie więźby i całego budynku. Znacznie lżejsze, choć już nie tak urzekające, są pokrycia bitumiczne. Przemawiająca za nimi atrakcyjna cena nie powinna jednak decydować o wyborze, gdyż w opinii dekarzy nie należą one do najbardziej trwałych.

20151030__regleDrewno i stal

Połączenie stali z drewnem może zaskakiwać – tym bardziej warto zwrócić na nie uwagę. Stal kojarzona jest z jednej strony z nowoczesnymi budynkami, z drugiej natomiast z montowaną na murowanych domach blachodachówką. Cechą charakterystyczną stali jest jednak właśnie uniwersalność jej zastosowania. Na rynku już od dawna znaleźć można np. panele dachowe z kamienną posypką, które dobrze prezentują się zarówno na budynkach murowanych, jak i drewnianych. W 2014 roku firma Blachy Pruszyński wprowadziła na rynek nowy produkt – stalowe panele dachowe REGLE. Pokrycie to przypomina gont drewniany ale jest od niego tańsze i łatwiejsze w montażu oraz bezpieczniejsze w eksploatacji (zwłaszcza jeśli chodzi o przepisy przeciwpożarowe). Jeśli porównywać REGLE do pokryć stalowych z posypką kamionkową, to wyróżniają się znów korzystniejsza ceną oraz walorami użytkowymi – chropowata kamionkowa powłoka „magazynuje” zabrudzenia i jest trudniejsza w czyszczeniu i konserwacji. Co do pokryć bitumicznych, to oprócz estetyki wykonania – panele dachowe REGLE przewyższają je znacznie trwałością. Dzięki poliuretanowej powłoce – matowej PURMAT lub połysk PURLAK – firma Blachy Pruszyński udziela na nie 30- letniej gwarancji. Jeśli do tego dołożyć prestiżowe nagrody zdobyte przez panele REGLE, jak chociażby Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich i statuetkę Top Builder przyznawaną przez miesięcznik budowlany Builder, to otrzymujemy produkt ze wszech miar godny polecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *